Azərbaycanın qaz ixracından gəlirində böyük artım
2022-ci ilin ilk 4 ayında (yanvar-aprel) Azərbaycandan 4 milyard 178 milyon 230 min dollar dəyərində 7 milyard 233 milyon 394 min kub metr təbii qaz ixrac edilib.
Marja.az Dövlət Gömrük Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, 2021-ci ilin ilk 4 ayı ilə müqayisədə 2022-ci ilin ilk 4 ayında ixrac olunmuş təbii qazın statistik dəyəri 3,7 dəfə artıb.
2021-ci ilin yanvar-aprel dövründə Azərbaycandan 1 milyard 131 milyon 480 min dollar dəyərində 7 milyard 837 milyon 583 min kub metr təbii qaz ixrac edilmişdi.
2022-ci ilin ilk 4 ayında Azərbaycandan 6 milyard 544 milyon 674 min dollar dəyərində 9 milyon 481 min 169 ton xam neft ixrac edilib. İxrac edilmiş xam neftin statistik dəyəri 50,3% artıb. 2021-ci ilin ilk 4 ayında Azərbaycandan 4 milyard 353 milyon 98 min dollar dəyərində 10 milyard 737 milyon 848 ton xam neft ixrac edilmişdi.
2022-ci ilin yanvar-aprel dövründə Azərbaycandan ixrac edilmiş xam neft və təbii qazın dəyəri 10 milyard 722 milyon 904 min dollar təşkil edib.
Neft və qaz gəlirlərinin artmasının səbəbi dünya bazarlarındakı yüksək qiymətlərdir.