2017-ci ilin 8 ayı ərzində Azərbaycanda cəmi 30 ədəd minik avtomobili istehsal olunub. Azərbaycanda minik avtomobillərinin yeganə istehsalçısı Naxçıvan Avtomobil Zavodudur.
“Marja” Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, istehsal əvvəlki ilin müvafiq dövrünə nisbətən 75% azalıb.
2017-ci ilin yanvar-iyul aylarında (7 ayda) Azərbaycanda cəmi 30 ədəd minik avtombili istehsal edilmişdi. Beləliklə, Avqustda Naxçıvan Avtomobil Zavodunda istehsal dayanıb.
01.09.2017-ci il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 131 ədəd təşkil edib. 01.08.2017-ci il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 133 ədəd idi. Avtomobillər satılmadığından Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi zavoda dəstək verir. Bu günlərdə zavodun bi neçə avtomobili alınaraq dövlət qurumlarına verilib.
Azərbaycanda yük avtomobilləri istehsalı 99% artaraq 4 ədəd, xüsusi təyinatlı kommunal maşınların istehsalı 98,6% artaraq 1 970 ədəd, traktorların istehsalı isə 50,3% artaraq 941 ədəd təşkil edib.
Məhsul növləri | 2017-ci ilin yanvar-avqust aylarında istehsal edilmişdir | Əvvəlki ilin müvafiq dövrünə nisbətən, faizlə | 01.09.2017-ci il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı |