Dünya birjalarında Amerikanın prezidenti Donald Trampın vergi siyasəti ilə bağlı sonuncu açıqlamaları və Avrozonada Yunanıstana yeni maliyyə yardımı fonunda siyasi danışıqlar EUR/USD məzənnəsinin keçən həftə ərzində 1.0607$-a kimi ucuzlaşmasına təsir edib. Bu həftə isə valyuta birjalarında ticarət aktivliyinin artmasına təsir edə biləcək Avrozonanın 2016-ci il üzrə iqtisadi inkişaf və Amerikanın yanvar ayı üzrə inflyasiya göstəriciləri investorların gündəmində olacaqdır. İnvestAZ analitiklərinin təhlillərinə əsasən isə məzənnənin yenidən 1.0718 və 1.0744$-a kimi bahalaşa biləcəyi proqnozları öz aktuallığını qorumaqdadır. Hətta 1.0776$-ın da şahidi ola bilərik.
Enerji bazarlarında neft qiymətlərinin bahalaşmasının Funt/Dollar cütlüyünün dəyər qazanmasına təsir edə biləcəyi gözlənilir. Artıq keçən həftə ərzində 1.2581$-a kimi 2% bahalaşan GBP/USD məzənnəsi bu səviyyənin üzərində möhkəmləndikcə, 1.2673$-a kimi də bahalaşa bilər.
Dollar/Lirə cütlüyünün qiyməti 3.66TL-ə ticarət edilməkdədir. Cütlük üzrə qiymətin texniki mənzərəsinin təhlilləri onu göstərir ki, qiymət keçən həftənin minimum səviyyəsi sayılan 3.66TL-nin üzərində ticarət edildikcə, yenidən 3.76TL-ə kimi bahalaşa bilər.
Enerji bazarlarında Avropanın Brent markalı neftinin bir barel qiyməti isə gözlənildiyi kimi 57$-a ticarət edilməkdədir. Dünya bazarlarında neft istehsalının azalması xəbərləri və dolların ucuzlaşması neftin dəyər qazanmasına dəstək olur. Beləliklə, qiymət keçən həftənin maksimum səviyyəsi sayılan 57$-ın üzərində ticarət edildikcə, 58$-a kimi də dəyər qazana bilər.
Əlvan metallar bazarında isə qızılın bir unsiya üzrə qiyməti cari ilin maksimum səviyyəsini 1245$-la (39.9 $/qram) yenilədikdən sonra 1222$-a (39.2 $/qram) kimi ucuzlaşmağa başlayıb. Qiymətin gələcək günlərdə sözügedən 2 qiymət aralığında ticarət ediləcəyi proqnozlaşdırılır.