Bu seqmentə ilk dəfə daxil oldu - QİYMƏTİ
Volvo ilk dəfə kiçik SUV seqmentinə daxil olub
Volvo, avtomobil bazarında son dövrlər ən sürətli böyüyən seqmentlərdən olan kiçik SUV bazarına rəsmən daxil olub. Bazarda başqa güclü rəqiblər də var.
"Marja" xəbər verir ki, Volvo-nun kiçik SUV bazarındakı nümyəndəsi XC 40-ın təqdimatı İtaliyada baş tutub. Volvo, bu modellə böyük SUV bazarında XC 90 və XC60 ilə əldə etdiyi satış rəqəmlərini hədəfləyir.
Volvo-nun İcraçı direktoru Hakan Samuelsson, yeni maşının təqdimatında etdiyi çıxışında, XC40 ilə ilk dəfə kiçik SUV bazarına addım atdıqlarını deyib.
Belçikada istehsal olunan XC40 modeli, Audi Q3, BMW X1, Mercedes GLA və Jaguar E-Pace kimi modellərin rəqibi olacaq.
Volvo XC40 üçün hədəf bazarlar ABŞ, Çin və Avropa müəyyən edilib.
Maşının illik satış hədəfi isə 100 min ədəddir. Rəqibləri Audi Q3 və BMW x1 isə 200 min ədədlik satış rəqəmlərinə çatıb.
Avtomobilin qiyməti Avropada 31 min 350 avrodan başlayacaq.
Avtomobildə Volvo-da ilk dəfə istifadə ediləcək1.5 litr üç silindrli mühərrik quraşdırılır. Bununla bərabər, iki benzin və iki dizel olmaqla cəmi 5 mühərrik variantı olacaq. Qarşıdakı dövrdə bu mühərriklərə hibrid variantı də əlavə olunacaqdır.
Avtomobildəki benzin mühərriklərin gücü 154 at gücündən başlayaraq 244 at gücünə qədər çıxır. Dizel mühərriklər isə 148 və 187 at gücündədir.
Volvo XC40 2018-ci ilin ilk rübündən etibarən yollarda olacaq.