AZAL-ın ümumi sərnişin dövriyyəsi 41 faiz artıb
2024-cü ilin 9 ayında Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu 5 milyon 725 min sərnişinə xidmət göstərib ki, bu da 2023-cü ilin eyni dövrü ilə (4 milyon 305 min sərnişin) müqayisədə 33% çoxdur.
Aeroportun yaydığı məlumatda bildirilir ki, bu müddət ərzində Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportundan 40 aviaşirkət tərəfindən 80-dən çox istiqamətə ümumilikdə 45 205 reys yerinə yetirilib. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 25% artım deməkdir. Genişləndirilən marşrutlar sərnişinlərə daha çox səyahət seçimləri təqdim edərək onların ümumi təcrübələrini təkmilləşdirib.
Beynəlxalq istiqamətlərdə sərnişinlərin 52%-i və ya 2 milyon 680 min nəfəri xarici aviaşirkətlərin xidmətlərindən istifadə edib. Ən populyar beynəlxalq istiqamətlər arasında İstanbul, Moskva, Tbilisi, Dubay, Əbu-Dabi və Dehli şəhərləri üstünlük təşkil edib. Bu istiqamətlər üzrə ümumilikdə 2 milyon 539 mindən çox sərnişin daşınıb.
2024-cü ilin ilk 9 ayı ərzində Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısının (AZAL) ümumi sərnişin dövriyyəsi 41% artaraq 3 milyon 54 min sərnişini keçib. Onlardan 2 milyon 467 mini beynəlxalq marşrutlarla daşınıb.
Naxçıvan istiqaməti isə artan uçuş tezliyinə qarşı sabit tələbat nümayiş olunub. 2024-cü ilin 9 ayında bu marşrut üzrə sərnişin axını cəmi 6% artaraq 567 min nəfərə çatıb. Uçuşların sayı isə həmin dövr ərzində 28% artıb və 2651 reys yerinə yetirilib. Bakı-Naxçıvan istiqamətində hazırda orta hesabla gündəlik 12 reys təşkil olunur ki, bu da sərnişinlər üçün səyahət planlaşdırmasında daha çox çeviklik yaradır.