2022-ci ildə Azərbaycan şokolad ixracını 1,7 dəfə artırıb
Azərbaycan 2022-ci ildə 4 min 539 ton şokolad ixrac edib, bu da 2021-ci ilin göstəricisindən 74% çoxdur. Bu barədə hökumətdən məlumat verilib.
Azərbaycandan ixrac olunan şokoladın dəyəri 11 milyon 790,12 min dollar həcmində qiymətləndirilir (artım 2,1 dəfə).
Həmçinin, Rusiyaya ixrac 1 milyon 719,76 min dollar (аzalma 11,9%) dəyərində 679 ton (аzalma 28,9%) təşkil edib.
Gürcüstana 1 milyon 956 min dollar dəyərində 678,5 ton, Səudiyyə Ərəbistanına 1 milyon 463 min dollar dəyərində 508 ton, BƏƏ-yə - 1 milyon 207 min dollar dəyərində 470 ton şokolad ixrac olunub.
Eyni zamanda, 2022-ci ildə Azərbaycan 59 milyon 214,91 min dollar dəyərində (artım 4,4%) 19 min 146 ton (azalma 10,3%) şokolad idxal edib.
Azərbaycana şokoladın ən iri tədarükçüsü Rusiya olub. Xüsusilə, 2022-ci il ərzində Rusiyadan dən 32 milyon 71 min dollar dəyərində (azalma 8,4%) 12 min 96 ton (azalma 21,3%) şokolad idxal edilib. Hesabat dövründə Azərbaycana şokolad idxalının 63,2%-i Rusiyanın payına düşüb.
Azərbaycana şokoladın digər iri tədarükçüsü isə Ukrayna olub. 2022-ci il ərzində bu ölkədən 4 milyon 635 min dollar dəyərində 1794 ton məhsul idxal edilib.