Gübrə 5 ayda 11 milyon dollar aparıb
2017-ci ilin yanvar-aprel aylarında Azərbaycana 37 min 953,2 ton mineral gübrə idxal edilib ki, bu da ötən ilin analoji dövrünün göstəricisindən 4,3 dəfə çoxdur.
“Ölkəyə idxal olunan mineral gübrələrin ümumi dəyəri 10 mln. 886,9 min dollar (artım 3,2 dəfə) təşkil edib”, - deyə məlumatda bildirilir.
Bundan başqa, 2017-ci ilin yanvar-aprel aylarında Azərbaycana 1 mln. 309,4 min dollar dəyərində (azalma 73%) 7 min 150,9 ton sement və klinker (azalma 92,1%) idxal edilib.
Hesabat dövründə respublikaya 7 mln. 569,5 min dollar dəyərində (azalma 35,7%) 6 min 694,5 ton (azalma 30,8%) polietilen idxal edilib.
Yanvar-aprel aylarında Azərbaycana 54 mln. 560,5 min dollar dəyərində 88 min 813,7 ton metalyayma məhsulu (artım 6,3%), 15 mln. 25,9 min dollar dəyərində 27 min 490,7 ton qara metaldan hazırlanan çubuqlar (artım 0,3%), 8 mln. 127 min dollar dəyərində 11 min 814,9 ton qara metaldan hazırlanan günyə (artım 38,4%), 41 mln. 66,9 min dollar dəyərində 27 min 462,4 ton qara metaldan hazırlanan boru (azalma 74,6%) idxal edilib.