SOCAR-ın nəhəng layihəsi üzrə imzalar atıldı
Çin Xalq Respublikasının paytaxtı Pekində “Bir kəmər - bir yol” strategiyası çərçivəsində yüksək səviyyəli beynəlxalq forum keçirilib. .
Forum çərçivəsində Azərbaycan və Çin arasında "SOCAR GPC" layihəsinə dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Sənədə Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) prezidenti Rövnəq Abdullayev, Çin Milli Neft Korporasiyasının (CNPC) sədri Vanq Yilin və Çin İnkişaf Bankının (CDB) sədri Hu Huaybanq imza atıb.
Qeyd edək ki, tədbirdə 29 ölkənin dövlət və hökumət başçıları, 110 ölkədən dövlət və özəl sektor nümayəndələri, səhmdarlar, 60-dan çox beynəlxalq təşkilatın nümayəndəsi iştirak edir.
Xatırladaq ki, bir müddət əvvəl SOCAR Polymer" şirkətinin maliyyə direktoru Fuad Əhmədov bildirmişdi ki, Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) Çinin CNPC şirkəti ilə SOCAR GPC layihəsinin tikintisinin maliyyələşdirilməsi ilə bağlı danışıqlar aparır.
Onun sözlərinə görə, layihə ilə bağlı yekun investisiya qərarının 2018-ci ilin əvvəlinədək qəbul olunması planlaşdırılır.
Tikintinin 4 il - 2022-ci ilədək davam etməsi nəzərdə tutulub.
SOCAR-ın törəmə müəssisəsi “SOCAR GPC”nin məlumatında deyilir ki, qaz emalı və neft-kimya kompleksi Qaradağ rayonu ərazisində inşa ediləcək. Kompleks qaz emalı və neft-kimya zavodlarından ibarət olacaq. Qaz emalı zavodunun illik gücü 10 milyard kubmetr həcmində nəzərdə tutulub. Neft-kimya zavodu isə buxar krekinq, polimerizasiya bloku və digər qurğulardan ibarət olacaq. Zavodda ildə təxminən 600 min ton polietilen və 120 min ton propilen istehsalı nəzərdə tutulur. Propilen xam maddəsi polipropilen istehsalı üçün Sumqayıtda yerləşən “SOCAR Polymer”ə çatdırılacaq. Zavodda, həmçinin ildə 570 min ton etilen istehsalı da planlaşdırılır.