Azərbaycanda qaz hasilatı 10%-ə yaxın artıb
Sənaye müəssisələri və bu sahədə fəaliyyət göstərən fərdi sahibkarlar tərəfindən 2021-ci ilin yanvar-aprel aylarında 14,9 milyard manatlıq və ya 2020-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,8 faiz az sənaye məhsulu istehsal edilmişdir.
Dövlət Statistika Komitəsinin yaydığı məlumata görə, bu azalma neft-qaz sektorunda məhsul istehsalının 6,9 faiz azalması hesabına baş vermiş, sənayenin qeyri neft-qaz sektorunda isə məhsul istehsalı 16,5 faiz artmışdır.
Sənaye məhsulunun 62,9 faizi mədənçıxarma sektorunda, 30,5 faizi emal sektorunda, 5,8 faizi elektrik enerjisi, qaz və buxar istehsalı, bölüşdürülməsi və təchizatı sektorunda, 0,8 faizi isə su təchizatı, tullantıların təmizlənməsi və emalı sektorunda istehsal olunmuşdur.
Mədənçıxarma sektorunda əmtəəlik neft hasilatı 6,9 faiz azalmış, əmtəəlik qaz hasilatı isə 9,3 faiz artmışdır.
Emal sektorunda əczaçılıq məhsullarının istehsalı 6,0 dəfə, dəri və dəri məmulatlarının, ayaqqabıların istehsalı 4,4 dəfə, kompüter, elektron və optik məhsulların istehsalı 2,8 dəfə, maşın və avadanlıqların istehsalı 2,7 dəfə, maşın və avadanlıqların quraşdırılması və təmiri işləri 2,1 dəfə, tütün məmulatlarının istehsalı 98,7 faiz, elektrik avadanlıqlarının istehsalı 65,2 faiz, kağız və karton istehsalı 34,6 faiz, toxuculuq sənayesi məhsullarının istehsalı 33,3 faiz, ağacın emalı və ağacdan məmulatların istehsalı 30,3 faiz, rezin və plastik kütlə məmulatlarının istehsalı 24,0 faiz, tikinti materiallarının istehsalı 22,5 faiz, geyim istehsalı 19,0 faiz, qida məhsullarının istehsalı 6,9 faiz artmış, neft məhsullarının istehsalı 1,4 faiz, hazır metal məmulatlarının istehsalı 9,3 faiz, içkilərin istehsalı 9,9 faiz, kimya sənayesi məhsullarının istehsalı 13,4 faiz, mebel istehsalı 34,2 faiz, avtomobil, qoşqu və yarımqoşquların istehsalı 56,1 faiz, poliqrafiya məhsullarının istehsalı 56,2 faiz, sair nəqliyyat vasitələrinin istehsalı 99,1 faiz azalmışdır.
Elektrik enerjisi, qaz və buxar istehsalı, bölüşdürülməsi və təchizatı sektorunda istehsalın həcmi 0,7 faiz azalmış, su təchizatı, tullantıların təmizlənməsi və emalı sektorunda isə 2,2 faiz artmışdır.