Naxçıvan iqtisadiyyatı cüzi artıb
Bu ilin yanvar-fevral aylarında Naxçıvan Muxtar Respublikasında ÜDM-in həcmi 2020-ci ilin eyni ayına nisbətən (müqayisəli qiymətlər üzrə) 0,3% artaraq 369 178,1 min manat təşkil edib.
Naxçıvan Dövlət Statistika Komitəsindən verilən məlumata görə, yanvarda Naxçıvan əhalisinin hər nəfərinə düşən ÜDM-in həcmi 2020-ci ilin yanvar ayı ilə müqayisədə 1,7% artaraq 799,8 manat təşkil edib.
Muxtar Respublikada yaranan ümumi daxili məhsulun tərkibində ilk yeri sənaye sahəsi tutur. Belə ki, cari ilin ilk iki ayında sənaye üzrə 179 625,7 min manat dəyərində məhsul istehsal edilib ki, bu da ötən ilin eyni göstəricini (müqayisəli qiymətlər üzrə) 1% üstələyir.
İki ayda Naxçıvanın xarici ticarət dövriyyəsi 10 % artıb
Bu ilin yanvar-fevral aylarında Naxçıvan MR xarici ölkələrlə 56,280 milyon ABŞ dolları dəyərində ticarət əməliyyatı aparıb.
Bu, ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 10 % çoxdur.
Bu ilin ilk ayıında ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə muxtar respublikanın ixracının dəyəri 0,8 % artaraq 37,341 milyon ABŞ dolları, idxalının dəyəri isə 34,2 % artaraq 18,939 milyon ABŞ dolları olub.
Son nəticədə ötən iki ay ərzində xarici ticarətdə 18,402 milyon ABŞ dollarlıq müsbət saldo yaranıb ki, bu da illik müqayisədə 16,47 % azdır.