Azərbaycan məhsulları 60 milyonluq bu ölkəyə ixrac ediləcək
“Ərzaq məhsullarının tədarükü və təchizatı” ASC Bəhreyn şirkətilə Azərbaycan məhsullarının 60 milyonluq istehlakçısı olan bu ölkəyə ixracı barədə ilkin razılığa gəlib.
“Marja”nın məlumatına görə, bunu “Ərzaq məhsullarının tədarükü və təchizatı” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti İdarə Heyətinin sədri Əbülfət Qocayev bildirib.
“İxrac sahəsində tərəfimizdən ciddi iş aparılır. Bu istiqamətdə fəaliyyətimizin iki istiqaməti var: birincisi, xarici investorların ölkəmizin aqrar sektoruna cəlb edilməsi, ikincisi, Azərbaycan məhsullarının xarici bazarlarda mövqeyinin gücləndirilməsi.
Birinci məqsədi həyata keçirmək üçün Bəhreyn Krallığının “BCGCM” holdinqinə daxil olan “Co Founder&Managing” şirkətinin prezidenti Xalid Salam əl-Haj və “Riyada Group” şirkətinin rəhbərliyi ilə görüş keçirərək Azərbaycanın aqrar sektoruna investisiya qoyuluşları və Azərbaycan məhsullarının 60 milyonluq istehlakçısı olan Şərq ölkələrinə ixracı barədə ilkin razılığa gəlmişik.
Bundan başqa, Belarus Respublikasının “Belqospişeprom” Dövlət Konserninin və Belarus Kooperativlər İttifaqının (“Belkoopsoyuz”) nümayəndələri ilə Bakıda müzakirələr aparılaraq bu ölkəyə meyvə-tərəvəz, meyvə şirələri və digər məhsulların ixrac edilməsini qərara almışıq.
Eyni zamanda, Azərbaycan məhsullarının MDB ölkələrinə ixrac edilməsi məqsədilə italiyalı investorlarla danışıqlar aparılmış, cari ilin fevral ayında əcnəbi qonaqlar ölkədə səfərdə olmuş, istixana qurulması üçün müvafiq yerlərə baxış keçirilmiş və İtaliya tərəfi ilə cəmiyyətin birgə müəssisəsini yaradaraq Azərbaycanda 20 hektar sahədə istixana qurulması ilə bağlı ilkin razılıq əldə olunmuşdur. Layihəyə italiyalı investorlar tərəfindən Azərbaycanda istixana qurulması üçün vəsaitin yatırılması, Azərbaycan tərəfindən isə torpaq sahəsinin ayrılması və zəruri infrastrukturun (su, elektrik, qaz və digər kommunikasiya xətlərinin) qurulması daxildir”,- o deyib.
Əbülfət Qocayev əlavə edib ki, bu il soğan istehsalı yüksək səviyyədə olduğundan daxili bazarda satış çətinliyi yaranmışdı:
“Cəmiyyət ilk növbədə cəbhə bölgəsində yaşayan istehsalçılara kömək məqsədilə qonşu Rusiyanın bir sıra dairələri ilə danışıqlar apararaq ixrac haqqında razılıq əldə etdi. Ağdamın cəbhəyanı kəndlərindən tədarük olunan 1500 ton soğan Rusiyaya göndərildi və bu istiqamətdə işlər davam etdirilir”.
“Ərzaq məhsullarının tədarükü və təchizatı” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti ötən ilin aprel ayında yaradılıb. Yeni qurumun qarşısında kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalını və emalını stimullaşdırmaq, ərzaq məhsullarının keyfiyyətini daha da artırmaq, dövlət vəsaitlərindən səmərəli istifadəni təmin etmək kimi mühüm vəzifələr qoyulub. Əsas məqam isə regionlarda kənd təsərrüfatı ilə məşğul olan əhalinin sosial rifahının yaxşılaşdırılmasına zəmin yaratmaq, dövlət sifarişi ilə ərzaq məhsullarının satın alınmasının mərkəzləşdirilmiş qaydada həyata keçirilməsini təmin etməkdir.