Azərbaycan iqtisadiyyatı ilə bağlı proqnoz
"S&P Global Ratings" beynəlxalq reytinq agentliyi bu il Azərbaycan iqtisadiyyatının 6,9% azalacağını, 2021-ci ildə isə bərpa olaraq 2,9% artacağının proqnozlaşdırır. Eyni zamanda, ölkədə builki illik inflyasiyanın 1,8% səviyyəsində olacağı gözlənilir.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin əhəmiyyətli eskalasiyası fonunda ölkənin hərbi büdcəsinin xərclərinin artması, ev təsərrüfatlarının və sivil infrastrukturun bərpasına yönələcək dəstəyin iqtisadiyyata dəyəcək ziyanın yeni drayverləri olacaq. Ölkədə ÜDM-ə mənfi təsir göstərən faktorlar sırasında COVID-19 pandemiyası və aşağı neft qiymətləri göstərilir.
Qeyd edək ki, agentliyin ÜDMin artımı üzrə 2022-ci və 2023-cü illər üçün proqnozu müvafiq olaraq 5% və 3% təşkil edir. İstehlak qiymətlərinin artımı isə 2021-ci ildə 3,7%, 2022-ci ildə 2,9%, 2023-cü ildə isə 2,5% səviyyəsində olacağı proqnozlaşdırılır.