Azərsun şəkər tozu istehsalını artırıb
“Azərsun Holdinq”in tərkibində fəaliyyət göstərən “Azərbaycan Şəkər İstehsalat Birliyi” MMC-nin İmişli Şəkər Zavodunda ötən il 391,8 min ton şəkər tozu istehsal edilmişdir.
Zavoddan verilən məlumata görə, bu, kifayət qədər böyük rəqəmdir və ölkənin şəkər idxalından asılılığının aradan qaldırılmasına verilən sanballı töhfədir.
“Marja” xəbər verir ki, İmişli Şəkər Zavodu 2015-ci ildə 312,3 min ton şəkər tozu istehsal etmişdi. Beləliklə, ötən il şəkər tozu isrehsalı təxminən 79 min ton və ya 25% artıb.
Azərbaycanda şəkər tozu istehsal edilsə də xam şəkər xaricdən idxal olunur və bu da ölkəmizdən valyuta axını ilə nəticələnir. Bu ildən şəkər çuğunduru əkinlərinin genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.
2015-ci illə müqayisədə Azərbaycana şəkər ixracı miqdar ifadəsində 220 828 tondan 108 363 tona, məbləğ ifadəsində isə 212 milyon 87 min dollardan 62 milyon dollara düşüb. Şəkər idxalı isə miqdar ifadəsində 291 462 tondan 365 243 tona, məbləğ ifadəsində isə 124 milyon 490 min dollardan 152 milyon 756 min dollara qalxıb.