Bu şirkət siqaret bazarının yarsını ələ keçirmək üçün 30 milyon pul qoyur
Bir qədər əvvəl Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının rezidenti statusu almış və tütün istehsalı ilə məşğul olacaq “Tabaterra” QSC Parka 30 milyon manat pul qoya bilər.
Bu məqsədlə şirkətin nizamnamə kapitalı 6 min dəfə artırılacaq.
Xatırladaq ki, Vergilər Nazirliyi “Tabaterra”nı bu il sentyabrın 11-də dövlət qeydiyyatına alıb. Şirkətin hüquqi ünvanı Sumqayıt şəhəri, Sülh küçəsi,18 (Xovlu İpək Fabrikinin ərazisi), nizamnamə kapitalı 5 min manat, qanuni təmsilçisi isə Elman Cavanşirdir.
“Tabaterra” beynəlxalq standartlara uyğun siqaret istehsal edəcək. Şirkət ildə 7 mlrd. ədəd filtrli siqaret istehsal edəcək müəssisə inşa etməyi planlaşdırır. Üç növdə tütün məmulatları istehsal edəcək müəssisədə 200 nəfərin daimi iş yeri ilə təmin olunması nəzərdə tutulur.
Bu gün Sumqayıtda fabrikin təməli qoyulub.
Prezident İlham Əliyev bildirib ki, fabrikin çox böyük əhəmiyyəti var:
"Biz indi siqaret idxalından asılıyıq. Əlbəttə, biz hamımız istəyirik ki, Azərbaycanda siqaret istehlakı azalsın, insanlar bu pis vərdişdən əl çəksinlər. Ancaq hələ ki, bu, belə deyil. Əlbəttə, daxili istehsal xarici istehsalı əvəzləməlidir. Bu fabrikdə istehsal olunacaq məhsul daxili tələbatın əlli faizini bağlayacaq. Əminəm ki, gələcəkdə biz daxili tələbatımızı 100 faiz ödəyəcəyik və eyni zamanda, xarici bazarlara ixrac edəcəyik. Bu gün Azərbaycanda tütünçülük çox sürətlə inkişaf edir. Əlbəttə ki, tütünçülüyün son məhsulu olan siqaret istehsalı da Azərbaycanda yaradılır".