Özəl sektor ixracındakı kəskin artım xam neft ilə bağlı ola bilər
2017-ci ilin Noyabr ayında Azərbaycanın özəl sektorunun ixracının aylıq müqayisədə 2,7 milyard dollar artması, böyük ehtimalla, xam neftin hansısa özəl şirkətin və ya şirkətlərin üzərindən ixrac olunması ilə bağlıdır.
“Marja”nın məlumatına görə, Azərbaycandan ixrac olunan qeyri-neft məhsullarının heç birinin ixracı bir ayda 2.7 milyard dollar arta bilməz.
2017-ci ilin Noyabr ayında özəl sektor ixracının Oktyabr ayı ilə müqayisədə sıçrayışla 2 milyard 689 milyon dollar artması sirr saxlanılır. Dövlət Gömrük Komitəsi "Marja"nın sorğusuna cavab olaraq, şərh verilməyəcəyini bildirib.
Dövlət Gömrük Komitəsinin hesabatına görə, 2017-ci ilin 10 ayı ərzində Azərbaycanın özəl sektorunun ixracı 1 milyard 691 milyon dollar təşkil etmişdi. Komitənin 2017-ci ilin 11 ayı üzrə açıqladığı statistikasında isə göstərilir ki, özəl sektorun ixracı təxminən 4 milyard 380 milyon dollar təşkil edib. Yəni, özəl sektor Noyabrda ixracını 2 milyard 689 milyon dollar artırıb.