“İvanovka Süd Məhsulları” rəqiblərindən şikayət edib - Şirkətin müraciətilə 2 şirkətə və 1 sahibkara göstəriş verilib
2025-ci ildə “İvanovka Süd Məhsulları” MMC tərəfindən 3 təsərrüfat subyekti - Fiziki şəxs Vəliyev Dadaş Azadəli oğlu, “Master Milk” MMC və “Atena” MMC barələrində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinə müraciə edib.
Bu barədə Marja.az Agentliyin 2025-ci il üzrə haqsız rəqabət hərəkətləri ilə bağlı rəqabət qanunvericiliyinin pozulması əlamətləri üzrə qaldırılmış işlər barədə məlumatına istindaən xəbər verir.
“İvanovka Süd Məhsulları” şirkəti adı çəkilən şəxslər tərəfindən süd məhsullarının istehsalı və satışı zamanı rəqabət qanunvericiliyinin pozulduğunu idda edib. Qanun pozuntusu əlamətləri Azərbaycan Respublikası Rəqabət Məcəlləsinin 23.1.1-ci və 22.1.3-cü maddələri üzrə olub.
Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyi həmin təsərrüfat subyektləri barəsində iş qaldırıb. Artıq işlərə baxılması yekunlaşıb. Yol verilən haqsız rəqabət hallarının aradan qaldırılması və bu hallara təkrar yol verməməsi barədə müvafiq göstəriş verilib.
Rəqabət Məcəlləsindən çıxarışlar
22.1.3. rəqibin adından və ya firma adından (eyni adlı təsərrüfat subyektinin öz adından hər hansı fərqləndirici nişanla firma adı kimi istifadə halları istisna olmaqla), habelə onun əmtəə nişanından qanunsuz istifadə edilməsi rəqibin sahibkarlıq fəaliyyətini təqlid edən hərəkətlər hesab edilir.
23.1.1. məhsulun mənşəyi, hazırlanma üsulu və texnologiyası, istifadə üçün yararlılığı, keyfiyyəti, çəkisi, qiyməti və ya başqa xassələri, habelə təsərrüfat subyekti və ya onun sahibkarlıq fəaliyyətinin xüsusiyyəti barədə müştərini çaşdıra və ya aldada bilən hər hansı məlumatlardan istifadə olunması müştəriləri çaşdırmağa, yaxud aldatmağa yönəldilmiş hərəkətlər hesab edilir.