Portuqaliyaya səfər edən azərbaycanlı xanımın desertə vurulması ilə başlayan biznes - “Pasteis de nata”
“Pasteis de nata” – Azərbaycandakı “Portuqaliya dadı”. Hazırda “Pasteis de nata”nın məhsulları paytaxtın məşhur “kofeşop”larında da satılır. “Pasteis de nata” şirniyyat evi Bakıda keçirilən beynəlxalq COP29 tədbirində də tədarükçülərdən biri olub.Portuqaliya mətbəxi günü gündən sərhədlərini genişləndirir və vətənindən uzaqlarda bu ölkənin təamları yayılır. Bu uzaq ölkənin ən məşhur şirniyyatlarından biri - paştel de nata isə artıq Azərbaycanda da orijinal resepti ilə bişirilir və fərqli dadsevənlərə təqdim olunur.
Paştel de natanın ölkəmizə gəlib çıxma hekayəsi 2019-cu ildə Portuqaliyaya səfər edən azərbaycanlı xanımın bu desertə vurulması ilə başlayıb. Şirniyyatın dadı və ənənəsindən ilhamlanan xanım resepti Azərbaycana gətirmək qərarına gəlib. Hazırda “Pasteis de nata”nın məhsulları paytaxtın məşhur “kofeşop”larında da satılır.
Bakıdakı şirniyyat evinin səs-sorağı isə pastel de natanın vətəni Portuqaliyayadək gedib çıxıb. Bugünlərdə Portuqaliyadan Azərbaycana gələn RTP TV kanalının çəkiliş qrupu “Pasteis de nata”da olub və burada hazırlanan məhsullar barədə reportaj hazırlayaraq televiziyada yayımlayıb. Reportajı buradan izləyə bilərsiniz.
“Pasteis de nata” şirniyyat evi Bakıda keçirilən beynəlxalq COP29 tədbirində Portuqaliya pavilyonunda pastel de nata ilə rəsmi şirniyyat tədarükçüsü də oldu. Bu təşəbbüs təkcə Portuqaliyanın mədəniyyətini və mətbəxini Azərbaycanda tanıtmaqla qalmır, həm də iki ölkə arasında əlaqələri gücləndirir. Layihə göstərir ki, kulinariya sərhədləri aşaraq müxtəlif mədəniyyətləri birləşdirə bilər.