“Zenith Energy” Azərbaycanda gündəlik hasilatını artıracaq
Kanadanın “Zenith Energy Ltd.” şirkətinin törəməsi “Zenith Aran Oil Company Limited” tərəfindən Azərbaycanın quruda yerləşən “Muradxanlı”, “Cəfərli” və “Zərdab” neft yataqlarının daxil olduğu blokdakı “M-45” nömrəli quyuda “Schlumberger” şirkətinin yeni nəsil elektrikli dalma nasosu quraşdırılıb.
Bu barədə şirkətin məlumatında deyilir. Bildirilir ki, hazırda quyuda gündəlik hasilat 49 barreldir. Bu, şirkətin Azərbaycanda operatoru olduğu blokda quraşdırdığı ilk qurğudur.
“Zenith Aran Oil Company Limited” daha 11 quyuda bu qurğudan istifadə edəcək. Həmin qurğular “Baker Hughes” və “Schlumberger” şirkətlərində sifariş olunub. Şirkət bu qurğuların köməyi ilə 11 quyuda hasilatı gündəlik 219 barrel artırmağı hədəfləyir.
Xatırladaq ki, keçən ilin avqustunda “Muradxanlı”, “Cəfərli” və “Zərdab” neft yataqlarının daxil olduğu blokdan hasilatın pay bölgüsü sazişi çərçivəsində ilk neft hasil olunub.