İqlim dəyişikliyi planetdə dağıdıcı yanğınları gücləndirib
Şərqi İngiltərə Universiteti, Böyük Britaniyanın Ekologiya və Hidrologiya Mərkəzi, Hava Xidməti və Avropa orta müddətli hava proqnozları Mərkəzinin alimləri iqlim dəyişikliyinin meşə yanğınlarının ehtimalını və intensivliyini əhəmiyyətli dərəcədə artırdığını aşkar ediblər.
Bu barədə “Earth System Science Data” xəbər verib.
Tədqiqat meşə yanğınlarının analizinin 2023-cü ilin martından 2024-cü ilin fevralına qədər aparıldığını vurğulayır. Kanada və Amazonda yanğınlar demək olar, iqlim dəyişikliyindən qaynaqlanır. Alimlərin fikrincə, bunun ehtimalı 99 %-dən çoxdur. Həmçinin, iqlim dəyişikliyi Yunanıstan, Kanada və Amazonda təhlükəli yanğın şəraiti yaradıb, müvafiq olaraq 2, 3 və 20 dəfə daha çox.
Situasiya meşələrin qırılması ilə daha da ağırlaşır.
Bundan əvvəl Çin və ABŞ-dən olan beynəlxalq alimlər qrupu bitki örtüyü, iqlim dəyişikliyi və torpağın civə ilə çirklənməsi arasında bir əlaqə tapıb. Məlum olub ki, bol florası olan yerlərdə torpaqlar əvvəllər düşünüləndən daha çox zəhərli metal saxlayır.