Azərbaycan əhalisinin gəliləri infyasiyadan 9 dəfəyə yaxın sürətlə artıb
Azərbaycan əhalisi 5 ayda 32 milyard manata yaxın gəlir əldə edib.İlkin məlumatlara görə, 2024-cü ilin yanvar-may aylarında ölkə əhalisinin nominal gəlirləri əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 5,3 faiz artaraq 31 milyard 899,3 milyon manat və ya hər nəfərə orta hesabla 3130,6 manat olmuşdur.
Əhalinin sərəncamında qalan gəlirləri 27 milyard 940,9 milyon manat təşkil etmişdir.
2024-cü ilin yanvar-may aylarında istehlak qiymətləri indeksi 2023-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 0,6 faiz artıb, o cümlədən qida məhsulları, içkilər və tütün məmulatları üzrə 0,8 faiz azalıb, faiz, qeyri-qida malları üzrə 1,2 faiz, əhaliyə göstərilən ödənişli xidmətlər üzrə 2,4 faiz yüksəlib.
2024-cü ilin yanvar-aprel aylarında ölkə iqtisadiyyatında muzdla çalışan işçilərin orta aylıq nominal əməkhaqqı 2023-cü ilin müvafiq dövrünə nisbətən 10,2 faiz artaraq 1007,5 manat təşkil etmişdir. Əməkhaqqı neft-qaz sektorunda 4031,5 manat, qeyri neft-qaz sektorunda 950,5 manat təşkil etmişdir. Dövlət müəssisələrində çalışan işçilərin əməkhaqları 943,2 manat, özəl müəssisələrdə isə 1077,2 manat olmuşdur.