Rusiyadan gətirilən günəbaxan tumunda zəhərli maddə aşkarlandı - 20 TON MƏHSUL VƏ QADAĞA
Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) ölkəyə idxal olunan qida məhsullarına nəzarət tədbirlərini davam etdirir.
Marja.az Agentliyə istinadən xəbər verir ki, idxalatçı şirkət “Seyfi 22” MMC-nin Rusiya Federasiyasından idxal etdiyi “Darkuş Aqro” MMC-nin istehsalı olan 20 ton günəbaxan tumu məhsulunda Agentlik əməkdaşları tərəfindən götürülmüş nümunələrin müayinələri nəticəsində Aflatoksin B1 aşkarlanıb.
Faktla bağlı qanunvericiliyə uyğun olaraq müvafiq tədbir görülüb. Həmçinin istehsalçının respublikamıza həmin məhsulu idxalına müvəqqəti qadağa qoyulub və ixracatçı ölkənin aidiyyəti qurumuna müvafiq bildiriş göndərilib.
Aflatoksin B1 zəhərli maddədir. Bu maddə günəbaxan tumuŞ fıstıq, qarğıdalı və digər taxıllarda olur. Tez-tez heyvan yemlərində də rast gəlinir. Aflatoksinlər arasında ən zəhərlisi Aflatoksin B1-dir və insanlarda qaraciyər xərçənginin yaranmasında böyük rol oynayır.