"30 min evin tikintisinə başlanılır" - ƏRDOĞAN
Türkiyədə güclü zəlzələlərin uçurduğu evlərin tikintisinə başlanılır.
Marja.az-ın məlumatına görə, Türkiyə Preidenti Rəcəb Tayyb Ərdoğan bildirib ki, 30 min evin (mənzilin) tikintisinə başlanılır.
"Zəlzələ nəticəsində dağılmış və ya yaşayış üçün yararsız hala düşmüş hər bir evi və iş yerini yenidən tikib, sahiblərinə təhvil verəcəyik. Martın əvvəlindən biz dərhal 30 min evin tikintisinə başlaya bilərik. İtirəcək bir dəqiqəmiz olmadığını bilərək, zərərin qiymətləndirilməsi başa çatan yerdə dərhal tikinti işlərinə başlayacağıq. Məqsədimiz bütün zəlzələ zonasında mənzil ehtiyacını həll etmək üçün yüksək keyfiyyətli və təhlükəsiz binaların tikintisini 1 il ərzində başa çatdırmaqdır.
Bu dövrdə zəlzələ qurbanlarının müvəqqəti sığınacaq ehtiyaclarını digər bölgələrdə çadırlar, konteynerlər, otel otaqları, ictimai qonaq evləri, kirayə evlərlə qarşılamağı planlaşdırırıq",- Ərdoğan bildirib..
Evlər zəlzələ qırılma xəttinin keçmədiyi yerlərdə tikiləcək.
İndiyədək 1,6 milyon zəlzələ qurbanının sığınacaq ehtiyacı qarşılanıb.