Azərbaycandan göndərilən 20 ton pendir Rusiyaya buraxılmadı
Rusiyanın Baytarlıq və Fitosanitar Nəzarəti üzrə Federal Xidməti (“Rosselxoznadzor”) Azərbaycandan idxal olunan pendir partiyasını ölkə ərazisinə buraxmayıb.
Bu barədə qurumun rəsmi saytında məlumat verilir.
““Rosselxoznadzor”un Moskva şəhəri, Moskva və Tula vilayətləri üzrə İdarəsi tərəfindən “Terminal Şərq-Qərb” MMC-nin müvəqqəti saxlama anbarında Azərbaycandan daxil olmuş 20 010 kq pendir partiyasına baytarlıq nəzarəti zamanı müəyyən edilib ki, qablar və qablaşdırma materialları təkrar emal olunur. Pendirin baş hissəsində mumun qoruyucu təbəqəsi çıxarılarkən başqa bir istehsalçının (ehtimal ki, Niderland müəssisəsinin) etiketi aşkar olunub. Karton qutuların içərisində və pendirin üzərində yaşıl və qara rəngli kif əmələgəlmələri var, soyuducunun içərisində temperatur +5,4°C-dir ki, bu da həmin məhsulun lazımi keyfiyyətdə olmadığını və daşınmadan əvvəl orqanoleptik dəyişikliklərin mövcudluğunu göstərə bilər”, - deyə məlumatda qeyd olunur.
Göstərilən faktlarla bağlı Azərbaycan və Niderlandın müvafiq baytarlıq xidmətlərindən məlumat daxil olana qədər yükün hərəkəti dayandırılıb.