Avropa və Körfəz ölkələri "Gilan"ın radarında
Bakıda keçirilən “CaspianAgro” sərgisində “Gilan Holdinq” MMC-yə daxil olan bir neçə şirkət də öz məhsullarını təqdim edir.
"Gilan FMCG"-nin sərgidə iştirakının məqsədi ixrac imkanlarının genişləndirilməsi və tədbir iştirakçıları, yəni potensial xarici müştərilərlə yeni iş əlaqələrin qurulmasıdır.
Əsas olaraq gündəlik tələbat mallarının istehsalı, satışı ilə məşğul olan və hazırda 20-dən çox ölkəyə məhsul ixrac edən "Gilan FMCG"-nin Məhsulun idarə edilməsi departamentinin rəhbəri Sənan Orucov bildirib ki, bu ölkələr arasında ABŞ, Kanada, Çin, Körfəz, Avropa, MDB üzvləri, həmçinin Avstraliya və Yeni Zelandiya var.
"Əsas hədəfimiz bu ölkələrdə daha da güclənmək və yeni bazarlar tapmaqdır. Əsasən alkoqolsuz içkilər, konservləşdirilmiş və çipsi məhsullarını xarici bazarlara ixrac edirik. Bundan başqa, zavodlarımızda məhsul istehsalı zamanı ən çox texnologiyadan istifadə olunur. Əsas hədəfimiz iki istiqaməti əhatə edir. Birinci hədəf daxili tələbatının yerli istehsal hesabına ödənilməsində rol oynamaq, daxili istehsalı gücləndirmək, ikincisi, ixrac potensialımızı artırmaq, bununla, ölkəyə daha çox valyuta cəlb etməkdir", - deyə o vurğulayıb.
S.Orucov əlavə edib ki, dünyada hökm sürən iqtisadi çətinliklərə baxmayaraq, şirkətin cari ildə istehsal ilə bağlı göstəriciləri olduqca ürəkaçandır.
"Gilan Agrotech" şirkəti də əvvəlki illərdən fərqli olaraq budəfəki sərgidə daha geniş məhsul çeşidi ilə iştirak edir.
"İXRACI 2 DƏFƏ ARTIRMAQ İSTƏYİRİK"
"Gilan Agricultural Group"un satış üzrə koordinatoru Rəşad Məcidov sərginin işgüzar əlaqələrin qurulma və əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından çox münasib platforma olduğunu qeyd edib:
"Sərgidə iştirakda məqsədimiz yaradılan əlverişli mühitdən maksimum istifadə edərək əməkdaşlığı genişləndirməkdir. Biz hazırda məhsullarımızı dünyanın 12 ölkəsinə ixrac edirik. Cari il də daxil olmaqla qısa müddət ərzində ixrac həcmini iki dəfə artırmaq istəyirik. Bizim hesablamamıza görə, bu olduqca real hədəfdir. Çünki bu il pambıqçılıqda ciddi inkişaf nəzərdə tutulur. Biz əkin sahəsini iki dəfədən də çox artırmışıq. Meyvə blokunda, fındıqçılıq sahəsində genişlənməmiz nəzərdə tutulur. Bildiyimiz kimi, fındıq, pambıq ixrac oluna biləcək əsas strateji məhsullardır. Bu məhsulların hesabına biz qeyri-ənənəvi bazarlarda - Körfəz ölkələrində möhkəmlənmək niyyətindəyik. Bununla yanaşı, biz MDB ölkələrindəki mövcud kanalların daha da genişləndirilməsi üzərində düşünürük. Bundan başqa, Böyük Britaniyada bəzi alıcılarla danışıqlar aparırıq. Beləliklə hədəfimiz Avropa İttifaqına və Böyük Britaniyaya satışlar etməkdən ibarətdir. Buna ekstensiv üsulla deyil, intensiv üsulla, məhsuldarlığın artırılması yolu ilə nail olmaq istəyirik. Məhsuldarlığın artırılması üçün biz keçən ildən etibarən aqrotexniki qulluq keyfiyyətini qaldırırıq. Bağçılıq sahəsini xüsusilə qeyd etmək istəyirəm. Bunun hesabına biz ciddi irəliləyiş gözləyirik".