Yaponiyanın ixracı 50%-ə yaxın artıb
Ən böyük ticarət tərəfdaşları Çin, ABŞ və Qərbi Avropadır.Yaponiyanın Maliyyə Nazirliyi 2021-ci ilin may ayı üzrə ticarət statistikasını açıqlayıb.
Marja xəbər verir ki, ixrac ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 49,6% artaraq, 6,26 trilyon yen (57 milyard dollar), idxal isə 27,9% artaraq, 6,44 trilyon yen (58,6 milyard dollar) təşkil edib. Müsbət saldo 187,1 milyard yen (1,69 milyard dollar) həcmində olub ki, bu da ötən ilin analoji dövründən 78,2% azdır.
Ticarətdə ən iri tərəfdaşlar Çin (ixrac - 1,39 trilyon yen, idxal - 1,58 trilyon yen), ABŞ (ixrac - 1,10 trilyon yen, idxal - 743,6 milyard yen) və Qərbi Avropadır (ixrac - 717,7 milyard yen, idxal - 913,5 milyard yen).
Bugün Asiyanın ən iri iqtisadiyyatı Çinin də bir sıra iqtisadi göstəriciləri, o cümlədən may ayı üzrə sənaye istehsalının həcmi və pərakəndə satışlara dair məlumatları təqdim edəcəyi gözlənilir.
Hazırda Asiya birjalarında vəziyyət belədir: