"Türkiyədən 130 milyon dollarlıq xammal və ehtiyat hissələri almışıq"
"Azərbaycan Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin tərkibinə daxil olan müəssisələr Türkiyənin müvafiq qurumlarından bu günə qədər 130 milyon dollar həcmində xammal və ehtiyat hissələri alıb".
Bunu jurnalistlərə açıqlamasında Azərbaycanın müdafiə sənayesi naziri Yavər Camalov deyib.
Onun sözlərinə görə, rəhbərlik etdiyi qurumla Türkiyə arasında sıx əməkdaşlıq mövcuddur: “Bildiyiniz kimi, hər iki dövlət arasında Yüksək Strateji Əməkdaşlıq Şurası fəaliyyət göstərir, hər iki ölkənin güc strukturlarının iştirakı ilə hərbi dialoq keçirilir, iclaslarda Müdafiə Sənayesi Nazirliyi iştirak edir”.
Nazir qeyd edib ki, həm şura, həm də hərbi-texniki əməkdaşlıq çərçivəsində qəbul edilmiş qərarlar vaxtaşırı müzakirə olunur və onların həlli istiqamətində müvafiq işlər görülür: “Bunun nəticəsidir ki, bu gün biz Türkiyənin bir sıra şirkətləri ilə sıx əməkdaşlıq edirik”.
Y.Camalov vurğulayıb ki, Azərbaycan 4 növ tapançanı Türkiyənin özəl şirkəti ilə birgə istehsal edir, həmçinin gecəgörmə nişangahlarının birgə istehsalı nəzərdə tutulur: "Azərbaycanda optik nişangahların təmir servis bazasının yaradılması istiqamətində danışıqlar gedir, bundan əlavə, MP5 tapança avtomatlarının birgə istehsalı həyata keçirilir".
Qeyd edək ki, mayın 9-dan 12-dək Türkiyənin İstanbul şəhərində “İDEF-2017” XIII beynəlxalq müdafiə sənayesi sərgisi keçirilir.
Sərgidə Azərbaycan Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin (MSN) müəssisələrində yaradılan və istehsal olunan 260 adda müdafiə təyinatlı məmulatlar nümayiş etdirilir.
Sərgidə Azərbaycan müdafiə sənayesi naziri Yavər Camalovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti, həmçinin müdafiə naziri Zakir Həsənov iştirak edirlər.
Sərgiyə dünyanın 50 ölkəsindən 300-dək şirkət qatılıb.