Qızıl, Fransadakı seçkidən sonra kəskin düşdü
Fransada prezident seçkisinin ilk turunun ardından, iqtisadi inkişaf yönümlü Emmanuel Macronun seçkinin ikinci turunda qələbə qazanacağı və bunun nəticəsində Avro Bölgəsinə ən mühüm iqtisadiyyatlardan birindən yarana biləcək təhdidin aradan qalxacağı gözləntilərinin güclənməsi və bunun nəticəsində investorların riskli aktivlərə yönəlməsilə qızılın qiyməti düşüb.
"Marja" xəbər verir ki, qızıl 1.5 faiz olmaqla 2 Martdan bu yana ən kəskin şəkildə ucuzlaşaraq unsiyası 1265.51 dollara qədər endikdən sonra, 1273.64 dollara gəlib. Qızıl və Yen düşərkən, Avro güclü yüksəlib.
ABŞ dolları Avro qarşısında, Fransada Prezident seçkisinin ilk turunun nəticəsi məlum olduqdan sonra ucuzlaşıb. Ən yüksək səsi yığan Yürüş Hərəkatının lideri Emmanuel Macron və həddindən artıq sağçı Milli Cəbhə Partiyasının lideri Marina Le Pen 7 Mayda keçiriləcək ikinci tur səsverməsində yarışacaqlar. Keçirilən sorğular, ikinci turu Macronun qazanacağına işarə edir. Avropa Birliyi və Avro əleyhdarı Le Penin seçkini uduzacağı gözlənilir və bu da Avronun bahalaşması ilə nəticələnir.
Həmçinin Macronun ikinci turda iştirak etməyə haqq qazanması, yarışın Avropa Birliyi Əleyhdarı Le Pen ilə Kommunistlərin dəstəklədiyi Jean-Luc Melenchon-un arasında keçəcəyi senarisini aradan qaldırıb və bu vəziyyət, Avroya münasibətdə risklərin azalmasına və investorların riskli aktivlərə yönəlməsinə səbəb olub.