Nazirlik: Naxçıvan Avtomobil Zavodunda fasilə yaranıb
Naxçıvan Avtomobil Zavodunda istehsalın dayandırılması ilə məlumatlar yayılıb.
Naxçıvan Muxtar Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin mətbuat xidməti “NAZ-Lifan” avtomobillərinin istehsalının dayandırılması ilə bağlı yayılan məlumata münasibət bildirib. Qeyd edilib ki, cari ilin ötən dövründə Naxçıvan Avtomobil Zavodunun istehsal sahəsində yenidənqurma işləri aparılıb, bu səbəbdən də istehsal prosesində planlaşdırılmış fasilə yaranıb. 2017-ci ilin birinci rübündə müəssisə tərəfindən “NAZ-Lifan 820” və “Naz-Lifan 620” modellərinin satışı həyata keçirilib.
Bundan əvvəl Naxçıvan Avtomobil Zavodunun direktoru Musa Abdullayev açıqlamasında bildirmişdi ki, Çində Lifan zavodunda aparılan yenidən qurma ilə bağlı ehtiyat hissələrinin gətirilməsində müəyyən çətinliklər yaranmışdı. Bu səbəbdən istehsalda fasilə yaranmışdı.
"Əgər zavodda 2010-cu ildə 4 modeldə avtomobil istehsal olunurdusa, hazırda 15 modeldə “NAZ-Lifan” avtomobili istehsal edilir. Müəssisə tərəfindən avtomobillərin xarici ölkələrə ixracının genişləndirilməsi istiqamətində də iş aparılır", - Nazirlikdən bildirilib.
“Marja”nın xəbər verdiyi kimi, 2017-ci ilin yanvar-mart aylarında Azərbaycanda minik avtomobilləri istehsal olunmayıb. Bu, Azərbaycanda yeganə minik avtomobilləri istehsalçısı Naxçıvan Avtomobil Zavodunun istehsalını dayandırması ilə bağlı ola bilərdi – ƏTRAFLI BURADA