"Azərbaycanın koronavirusa qarşı tədbirləri səmərəli deyil, dəyişdirmək lazımdır"
Görülən tədbirlərə baxmayaraq Azərbaycanda koronavirusa yoluxma halları artmaqdadır.
Həkim Aydın Əliyevin sözlərinə görə, koronavirusa qarşı həyata keçirilən tədbirlərdə səhvlərə yol verilib:
“Hansı ki, həmin ölkələrin əhalisinin sayı bizimkindən qat-qat çoxdur. Deməli biz düşünməliyik. Mən bir az tənqid edirəm, amma görürəm ki, qeyri-adekvat reaksiya vermək istəyənlər var. Qulaq asmaq lazımdı ki, bəlkə birindən ağıllı təklif gələcək, onun təklifi effekt verəcək. Xəstəlik ilk başlayanda analiz nəticəsi müsbət olub, lakin heç bir şikayəti olmayan asimptomatik insanları zorla təcili yardım maşınlarına qoyub karantinlərə aparırdılar. O vaxt dedik ki, bu düzgün deyil və heç bir inkişaf etmiş ölkədə bunu etmirdilər. Sonradan ÜST-nin ekspertləri açıqlama verdi ki, analizi müsbət çıxan, asimptomatik insanlar heç yoluxdurucu deyil. Həmin şikayəti olmayan insanlara karantində hədər yerə dərman, yemək, yataq verildi. O insanların çoxu da dərmanları içmədilər, atdılar. Düşündülər ki, onları dərmanla xəstələndirmək istəyirlər. Məntiqli düşüncədir də. Adamın heç bir şikayəti yoxdur, amma dərman verirlər”.
Həkim bildirib ki, həmin səhv addımlar nəticəsində insanlarda inamsızlıq yarandı:
“O zaman mən bəzi dairələrə zəng etdim ki, bu yanlışdır. Mənə bunu ekspertlərin dediyini əsas gətirdilər. Amma nəticəsi nə oldu? Sonra özləri qərara gəldilər ki, etdikləri səhvdir, simptomsuzlar ev karantinində qalsınlar. Amma bu səhv bizə nə qədər ziyan vurdu? Dərmanlarımızı, tibbi resusları xeyli tükətdi. Daha sonra həftəsonu karantinləri başladı. Nə qədər biabırçı vəziyyət yarandı. Şənbə-bazar hər yeri bağlı olacaq deyə, cümə günü nə qədər adam marketlərə axın etdi. Sonra da yoluxaların sayı şənbə-bazardakından daha çox artdı. Ardınca da sərtləşdirilmiş karantin rejimi tətbiq etdilər. Şəxsi avtomobilində oturan adamlar postlarda çox ciddi yoxlanılır, amma içi dolu ictimai-nəqliyyatı yoxlamadan rahat keçirilirdi. Halbuki bu, əksinə olmalıdır”.
“Bugünkü rəqəmlər də onu göstərir ki, yoluxmada artım var və bizim etdiyimiz tədbirlər səmərəli deyil, dəyişdirmək lazımdır. Nə yaxşı ki postları ləğv etdilər. İctimai nəqliyyata, marketlərə ciddi nəzarət olmalıdır. İnsanlar maskasız gəzir, ara məsafəsini qorumurlar. Marketlərin qarşısında pulsuz maskalar paylanılmaldır. İmkanı çatmayanlar da istifadə etsinlər. Ara məsafəsinin gözlənilməsinə ciddi nəzarət olunmalıdır. Bu mümkündür. Bütün obyektlərdə kameralar var. Bu gün uğur əldə edən ölkələr yalnız bu qaydalara əməl etdilər”, - A.Əliyev əlavə edib.