Necə oldu idxal azaldı, ixrac artdı?
Xəbər verdiyimiz kimi, bu ilin birinci rübündə Azərbaycanın ixracı ötən ilin anoloji dövrü ilə müqayisədə təxminən 859 milyon manat və ya 49,2% artaraq 2 milyard 606 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
“Marja” xəbər verir ki, ixracdakı artımın 634 milyon 734 milyon dolları xam neftin, 202 milyon 863 min dolları təbii qazın payına düşüb. Ümumilikdə, ixracın artmasına neft və qaz 837 milyon 697 milyon dollar, qeyri-neft məhsulları isə 21 milyon 748 min dollar kömək edib. Qısası, ixracın artması əsasən neftin qiymətinin artması ilə bağlıdır. Bu ilin 3 ayında Azərbaycan neftinin orta rüblük ixrac qiyməti ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 25% artıb.
Dövlət Gömrük Komitəsinin digər bir məlumatına görə, bu ilin yanvar mart aylarında idxal ötən ilin anoloji dövrü ilə müqayisədə 17.12 % və ya 312 milyon 449 min dollar azalaraq 1 milyard 513 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
İdxalın azalması yeyinti məhsullarının idxalının azalması ilə bağlı deyil. Əksinə yeyinti məhsullarının idxalı 20% artıb.
Azalma analoq daxili istehsalı olmayan seqmentlər üzrədir. Bu mövqelər üzrə Azərbaycan bazarı 100% idxaldan asılıdır. Söhbət nəqliyyat vasitələri, məişət və sənaye texnikası, elektrik cihazlarından gedir. Bu malların idxalı əvvəlki 713 milyon dollardan bu il 391 milyon dollara düşüb. Bu seqmentdə idxalın azalması 320 milyon dolları keçib.