50-ci Davos Zirvəsi keçiriləcək - TARİX
Dünya İqtisadi Forumunun (WEF) təşkil etdiyi Davos Zirvəsi, gələn həftə İsveçrənin Davos qəsəbəsində başlayacaq.
"Marja" xəbər verir ki, WEF, 21-24 Yanvar tarixlərində İsveçrənin Davos qəsəbəsində keçiriləcək zirvə ilə bağlı məlumat yayıb.
"Marja" məlumata istinadən xəbər verir ki, bu il 50-ci dəfə təşkil ediləcək Davos Zirvəsinə 117 ölkədən 3 min iş adamı, siyasətçi, alim və qeyri-hökumət təşkilatı nümayəndəsi qatılacaq.
"Uyğun və davamlı bir dünyanın tərəfləri" adlı mövzu ilə təşkil ediləcək zirvədə, 400-dən çox açıq və bağlı iclas keçiriləcək.
Davosda 50-dən çox ölkə, prezident və baş nazir səviyyəsində təmsil ediləcək.
Zirvəyə, ABŞ Prezidenti Donald Trump, Almaniya Baş naziri Angela Merkel, İtaliya Baş naziri Giuseppe Conte, AB Komissiyası sədri Ursula von der Leyen, İspaniya Baş naziri Pedro Sanchez, İsveçrə Prezidenti Simonetta Sommaruga, Əfqanıstan Prezidenti Əşref Gani, Avstriya Baş naziri Sebastian Kurz, Kolombiya Prezidenti Ivan Duque, Finlandiya Baş naziri Sanna Marin, Yunanıstan Baş naziri Kiryakos Miçotakis, Hollandiya Baş naziri Mark Rutte, Norveç baş naziri Erna Solberg, Pakistan Baş naziri İmran Xan, Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenskiy, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BM) Baş katibi Antonio Guterres, Beynəlxalq Valyuta Fondunun (IMF) sədri Kristalına Georgieva, Avropa Mərkəzi Bankının (ECB) sədri Christine Lagarde qatılacaq.