Növbəti depozit hərracı keçiriləcək - MƏBLƏĞ
16 sentyabr 2019-cu il tarixində Mərkəzi Bank tərəfindən vəsaitlərin cəlb edilməsi üzrə növbəti depozit hərracı keçiriləcək.
Qeyd edək ki, əvvəlki hərraclarda faiz dərəcəsi 6,26% - 8,24% aralığında müəyyən olunurdu. Arağlığın yuxarı həddinin aşağı düşməsi Mərkəzi Bankın uçot dərəcəsini aşağı salması, faiz dəhlizinin yuxarı və aşağı hədlərini uçot dərəcəsinə ±1.75%-lik diapazonda müəyyən etməsilə bağlıdır.
Qeyd edək ki, depozit hərraclarında tələb təklifi dəfələrlə üstələdiyindən əqdlər üzrə orta ölçülmüş faiz dərəcəsi də 6.26% təşkil edir.
Xəbər verdiyimiz kimi, 09.09.2019-cu il tarixində Mərkəzi Bank tərəfindən vəsaitlərin cəlb edilməsi üzrə keçirilmiş növbəti depozit hərracında tələb 583.1 milyon manat, hərracın nəticəsində bağlanılmış depozit əqdləri üzrə orta ölçülmüş faiz dərəcəsi isə 6.26% təşkil etmişdir. Mərkəzi Bank 100 milyon manat cəlb edəcəyini açıqladığından bu məbləi də cəlb etmişdi.