Avropa Mərkəzi Bankı da faiz qərarını açıqladı
Avropa Mərkəzi Bankı depozit faizini mənfi 0.4%-dən mənfi 0.5%-ə endirdi. Həmçinin bank 1 Noyabrdan etibarən hər ay 20 milyard avroluq istiqraz alacağını açıqlayıb.
Avropa Mərkəzi Bankı (AMB, ECB) faiz qərarını açıqldı.
“Marja” xəbər verir ki, Avro bölgəsində pul siyasətini aparan AMB depozit faizini 10 bənd endirərək -0,40%-dən -0,50%-ə enidirib. Beləliklə Avropada mənfi faiz daha da yüksəlib.
Proqnoz da faizin mənfi 0,50 faizə salınacağı istiqamətində idi.
AMB əsas faizi 0-da, gecəlik borc faizini də 0,25%-də saxlayıb.
Avropa Mərkəzi Bankı yeni istiqraz alışı proqramına (Quantitative easing - kəmiyyət yumuşaldılması) başlayacağını açıqlayıb. Bank 1 Noyabrdan etibarən hər ay 20 milyard avroluq istiqraz alacaq.
Bank istiqraz alışlarının lazım olduğu müddətdə davam edəcəyini açıqlayıb. İnflyasiya sürətlənə qədər faiz nisbətlərinin uzun müddət mövcud səviyyələrdə və ya daha aşağı səviyyələrdə qalacağı bildirilib.
Qeyd edək ki, Avropada inflyasiya yüksəlmir. ABM 2% olan inflyasiya hədəfinə uzun illərdir çata bilmir.
Avropada inflyasiya 2%-lik hədəfdən aşağı qalmaqla bərabər emal sektoru də tənəzzüldədir. Sənaye istehsalı İyulda 0.4% düşüb.