Cümə günü Janet Yellenin çıxışından sonra dolların dünya birjalarında aparıcı valyutalara nisbətən qiyməti təqribən 1% ucuzlaşıb. Janet Yellenin "şahin" çıxışına baxmayaraq dolların ucuzlaşması isə artıq fevral ayının əvvəlindən etibarən faiz artımı gözləntiləri fonunda dolların kifayət qədər bahalaşması ilə əlaqədardır. Bu həftənin cümə günü isə Amerikanın əmək bazarı ilə bağlı açıqlanacaq önəmli statistik göstəricilər investorların diqqət mərkəzində olacaqdır.
Dolların ucuzlaşması fonunda isə təkcə EUR/USD məzənnəsi cümə günü 1.0623$-a kimi 1.2% bahalaşıb. Beləliklə, məzənnə keçən həftənin maksimum səviyyəsi sayılan 1.0630$-a kimi bahalaşaraq, bu səviyyənin üzərində möhkəmlənərsə, 1.0700$-a kimi də dəyər qazana bilər.
GBP/USD məzənnəsində də bahalaşma müşahidə edilir. 1.2299$-a kimi bahalaşan funt sterlinqin qiyməti gələcək günlərdə 1.2350$ və 1.2401$-a kimi də dəyər qazana bilər.
Türkiyədə isə iflyasiyanın artması xəbərindən sonra türk lirəsinin qiyməti bahalaşmağa başlayıb. Buna səbəb isə ölkədə inflyasiyanın artması fonunda maliyyə siyasətinin daha da sərtləşdirilməsi gözləntiləri ola bilər. Gələcək günlərdə lirənin qiyməti 3.65TL və 3.62TL-ə kimi də bahalaşa bilər.
Enerji bazarlarında Avropanın Brent markalı neftinin bir barel qiyməti keçən həftə 56$-a ticarət edilib. Qiymətin gələcək günlərdə də 55$ və 57$ aralığında ticarət ediləcəyi proqnozlaşdırılır.
Əlvan metallar bazarında da dolların ucuzlaşması, qızıl qiymətinin bahalaşmasına təsir edib. Belə ki, qızılın bir unsiya üzrə qiyməti cümə günü 1236$-a (39.7 $/qram) kimi bahalaşıb və 1243$-a (39.9 $/qram) kimi də bahalaşa biləcəyi proqnozlaşdırılır.