“Start and Up” mövzusunda forum keçirilib
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin SABAH qrupları və “Youth Inc.” Gənclərin Sahibkarlıq Proqramının birgə təşkilatçılığı ilə fevralın 17-də Bakıda ilk dəfə “Start and Up” mövzusunda forum keçirilib.
Tədbirdə Dünyanın texnologiya mərkəzi kimi tanınan Silikon Vadisindən mütəxəssislər Brock Hinzman və Eileen McGinnis “Texnoloji Startaplar” mövzusunda öz təcrübələri ilə bölüşüblər.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində keçirilən forumun iştirakçıları öncə startapların fəaliyyətindən ibarət sərgi ilə tanış olublar. Sərgidə “Youth Inc.” Biznes İnkubasiya Mərkəzinin dəstək olduğu “Logical Ad Inc.” və “JetMarket” startapları da iştirak edib.
Foruma ev sahibliyi edən ADİU-nun SABAH qrupları üzrə dekan müavini Aqil Əzizov açılış nitqi edərək, forumun aktuallığından danışıb. Tədbirdə “Youth Inc.” Gənclərin Sahibkarlıq Proqramının rəhbəri Ələkbər Mustafayev forumun əsas məqsədindən söz açmışdır. Ə.Mustafayev forumun, gənc sahibkarlara mütəxəssislərin tövsiyə və fikirlərini çatdırmaq, gənc sahibkarlar ilə investorlar arasında əlaqələr yaratmaq və onların inkişafını təmin etmək məqsədi daşıdığını vurğulamışdır.
“Start and Up” forumun panel mərhələsinə “MilliKart” şirkətinin biznes inkişafı üzrə meneceri İlkin Haqverdiyev və “CDB” Bankın marketinq meneceri Sənan Həsənov ABŞ-ın Silikon Vadisindən olan mütəxəssislərlə birgə “Biznesinə Sıfırdan Başla” mövzusunda keçirilən paneldə iştirak edib. Spikerlər çıxışlarında startapların inkişafı, dövlətin və özəl sektorun gənc sahibkarlara dəstəyi, ölkəmizdə biznes inkubasiya mərkəzlərinin fəaliyyəti və s. məsələlərə toxunublar. Xatırladaq ki, panel orta və kiçik sahibkarlığın biznesə sıfırdan başlaması istiqamətlərini müəyyən etmək məqsədilə keçirilib.
Panel müzakirələrindən sonra qonaqlar mövzu üzrə gənclərin startap təqdimatlarını izləyiblər. Təqdimatların keçirilməsində məqsəd, gənc sahibkarları xarici investorlarla əlaqələndirmək və Azərbaycanda bu sahənin inkişafı üçün yeni imkanlar yaratmaq olub. SABAH qruplarının “TechSOS” komandası da təqdimatla çıxış edib. “TechSOS” komandası “Microsoft Imagine Cup 2016” müsabiqəsinin milli finalının və İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun elan etdiyi qrant müsabiqəsinin qalibidir. Komanda həmçinin “TechSOS” layihəsi ilə ölkəmizdə İT sahəsində çalışan ən qabaqcıl qadınlara təqdim olunan “AWITA 2017” – “The Women in IT Award” mükafatlarının “İLİN STARTAPI” nominasiyasına layiq görülüb. O cümlədən, SABAH qruplarının tələbələrindən ibarət “AĞART” komandası “Little Hero”, “Beta Team” komandası “Timoo”, “Nulls” komandası “Wake me up”, “Dream Team” komandası “ZoomX” və “Force” komandası “LL” məhsulunun təqdimatları ilə çıxış etdilər.
Həmçinin “Youth Inc.” Biznes İnkubasiya Mərkəzinin fəal rezidentlərindən biri olan “JetMarket” şirkəti də təqdimatda iştirak edib. Jetmarket rəqabətli qiymətlərə malik geniş məhsul çeşidi, pulsuz və 1 saata çatdırılma seçimi, misilsiz müştəri məmnuniyyəti təqdim edən dinamik və gənc şirkətdir.