əczaçılıq və tibbi mallar | 36,8 | 101,9 |
avtomobil yanacağı | 131,1 | 99,8 |
digər qeyri-ərzaq məhsulları | 476,8 | 102,0 |
Hesabat ayında istehlakçıların pərakəndə ticarət şəbəkələrində xərclədiyi vəsaitin 50,4 faizi və ya 1 milyard 298 milyon manatı ərzaq məhsulları, içkilər və tütün məmulatlarının, 17,5 faizi toxuculuq məhsulları, geyim və ayaqqabıların, 6,3 faizi elektrik malları və mebelin, 5,1 faizi avtomobil yanacağının, 1,4 faizi əczaçılıq və tibbi malların, 0,8 faizi kompüterlər, telekommunikasiya avadanlıqları və çap məhsullarının, 18,5 faizi isə digər qeyri-ərzaq məhsullarının alınmasına sərf olunmuşdur.
2017-ci ilin yanvar ayında istehlak məhsullarının 12,0 faizi hüquqi şəxs statuslu müəssisələr, 54,1 faizi fərdi sahibkarlar tərəfindən, 33,9 faizi isə bazar və yarmarkalarda satılmışdır.
Hesabat ayında əhalinin bir nəfərinə düşən orta pərakəndə ticarət dövriyyəsi 265,7 manat və ya 2016-cı ilin müvafiq göstəricisindən nominal ifadədə 31,8 manat çox olmuşdur. Ticarət şəbəkəsində bir ölkə sakini orta hesabla 133,9 manatlıq ərzaq məhsulları, içkilər və tütün məmulatları, 131,8 manatlıq qeyri-ərzaq məhsulları almışdır.