Azərbaycan 10 trilyon dollarlıq idxaldan pay almaq istəyir
Azərbaycan Çində logistika, turizm və investisiya potensialını təqdim edəcək. Bu barədə açıqlamasında Azərbaycanın Çindəki ticarət nümayəndəsi Teymur Nadiroğlu bildirib.
Onun sözlərinə görə, təqdimat noyabr ayında Şanxay şəhərində keçiriləcək Beynəlxalq İdxal Sərgisi çərçivəsində baş tutacaq. Sərgidə, həmçinin "Made in Azerbaijan" brendi altında məhsullar təqdim ediləcək:
"2018-ci il Çində "İdxal ili" elan olunub, bu isə o deməkdir ki, ölkə bütün dünyadan malların idxalı üçün öz qapılarını geniş açır. Ona görə də hazırda bizim vəzifəmiz Çinin ən böyük şəhərlərindən birində bu payız keçiriləcək ilk Çin Beynəlxalq İdxal Sərgisinə mükəmməl hazırlaşmaqdan ibarətdir. Fikrimcə, bu, yalnız Çində deyil, bütün dünyada mühüm hadisələrdən biridir. Azərbaycan da bu sərgidə öz məhsullarını təqdim edəcək. Özü də biz yalnız mallarımızın keyfiyyətini deyil, həm də ölkəmizin logistika, turizm və investisiya potensialını nümayiş etdirəcəyik".
Ticarət nümayəndəsi qeyd edib ki, bu hadisə ilə Şanxayda Azərbaycan Şərab Evinin açılması eyni vaxta düşür:
"Sərgiyə müqavilələrin bağlanması və malların alışı üçün Çindən və digər ölkələrdən 150 min alıcının toplanacağına görə belə bir qərar qəbul edilib. Qarşıdakı sərgiyə hazırlıq prosesində biz Çinin dövlət və özəl şirkətləri ilə görüşlər keçiririk ki, onlar Azərbaycan müəssisələrinin məhsulları ilə yaxından tanış olmaq imkanı əldə etsinlər".
T.Nadiorğlu əlavə edib ki, növbəti 5 il ərzində Çin 10 trilyon dollardan çox məbləğdə mal idxal etməyi planlaşdırır.
O vurğulayıb ki, bu gün Çində müxtəlif elektron platformalar işləyir və inkişaf edir. Azərbaycan istehsalçıları bu platformalar vasitəsilə öz məhsullarını birbaşa pərakəndə şəkildə çinli istehlakçılara sata bilərlər:
"Bu pərakəndə elektron ticarətə hazırda Çində və bütün dünyada böyük tələbat var. Ticarətin bu növü böyük sürətlə inkişaf edir və biz də bu platformanın öyrənilməsi ilə yaxından məşğuluq. Belə ki, ticarətin bu növünə tələbat Azərbaycan üçün də cəlbedicidir".
T.Nadiroğlu deyib ki, 2017-ci ildə çinlilər internet vasitəsilə müxtəlif malların alışına trilyon dollardan çox pul xərcləyiblər.
Azərbaycan Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatına əsasən, Çinlə əmtəə dövriyyəsi ötən il təqribən 1,3 milyard dollar təşkil edib ki, bu da 2016-cı ilin göstəricisindən 33 faiz çoxdur.