Azərbaycanda 2 ayda 130 avtomobil yığıldı
2018-ci ilin yanvar-aprel aylarında Azərbaycanda 130 ədəd minik avtomobili istehsal edilib. Bu ötən ilin anoloji dövrü ilə müqayisədə 8,7 dəfə çoxdur.
"Marja" Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, 2018-ci ilin Apel ayında Azərbaycanda 71 ədəd minik avtomobili istehsal edilib.
2018-ci ilin yanvar-mart aylarında Azərbaycanda 59 ədəd minik avtomobili istehsal edilmişdi.
Xəbər verdiyimiz kimi, 2017-ci ilin İyul ayından bəri istehsalın dayandığı Naxçıvan Avtomobil Zavodunda (NAZ-Lifan) 2018-ci ilin Mart ayında montaj bərpa edilib. Həmçinin Martda Neftçala Avtomobil Zavodu (Khazar) işə düşüb.
2018-ci ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycanda minik avtomobilləri istehsal olunmamışdı. Minik avtomobillərinin istehsalı Mart ayından bərpa edilib və beləliklə 2 ayda 130 ədəd minik avtomobili istehsal edilib.
Cari ilin ilk 4 ayında istehsal edilmiş 130 ədəd minik avtomobilindən 25 ədədi satılıb və 105 ədədi anbarda qalıb.
Həmçinin yanvar-mart dövründə 505 ədəd traktor istehsal edilib. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 44,3% çodur. Traktorlar Gəncə Avtomobil Zavodunda istehsal edilir.
Məhsul növləri | 2018-ci ilin yanvar-aprel aylarında istehsal edilmişdir | Əvvəlki ilin müvafiq dövrünə nisbətən, faizlə | 01.05.2018-ci il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı |