Zərərçəkənlərin sayı, nəfər | 2469 | 89,4 |
həlak olanlar | 750 | 98,8 |
yaralananlar | 1719 | 85,8 |
Bütün yol-nəqliyyat hadisələrinin 51,2 faizi (əvvəlki illə müqayisədə 6,3 faiz çox) nəqliyyat vasitələrinin və piyadaların, 30,8 faizi (22,7 faiz az) bir neçə nəqliyyat vasitəsinin, 18,1 faizi (16,0 faiz az) bir nəqliyyat vasitəsinin iştirakı ilə baş vermişdir.
Yol-nəqliyyat hadisələri nəticəsində həlak olanların 76,0 faizini, yaralananların isə 71,4 faizini kişilər təşkil etmişdir.
Nəqliyyat vasitələrinin sərxoş vəziyyətdə idarə olunması səbəbindən ölümlə və ya bədən xəsarəti alınması ilə nəticələnən 29 hadisə baş vermiş, nəticədə 16 nəfər ölmüş, 25 nəfər isə yaralanmışdır. Belə hadisələrin 75,9 faizi minik avtomobillərinin sürücüləri tərəfindən törədilmişdir.
İl ərzində yol hərəkəti qaydaları əleyhinə aşkarlanmış inzibati xətaların sayı 2016-cı ilə nisbətən 17,6 faiz artaraq 3365,4 min olmuşdur. Xətaların 52,5 faizi yolda müəyyən edilmiş hərəkət sürəti həddinin aşılması (2016-cı illə müqayisədə 23,5 faiz çox), 10,0 faizi dayanma və ya durma qaydalarının pozulması (1,3 faiz az), 10,0 faizi svetoforun və ya nizamlayıcının qadağanedici işarəsi verilərkən hərəkətin davam etdirilməsi (0,9 faiz çox), 9,1 faizi yol nişanlarının və ya yolların hərəkət hissəsinin işarələrinin tələblərinə riayət edilməməsi (46,2 faiz çox), 3,6 faizi təhlükəsizlik kəmərini bağlamadan nəqliyyat vasitəsinin idarə olunması (0,8 faiz az), qalan hissəsi isə digər səbəblər üzrə aşkarlanmışdır. Qaydaların pozulmasına görə 73,7 milyon manat məbləğində cərimələr tətbiq edilmişdir.