“İnvestAZ”-dan dünya maliyyə bazarları ilə bağlı həftəlik analiz
Dünya valyuta birjalarında avronun qiyməti 1.25$-ın altında ticarət ediləməkdədir və təhlillərə əsasən, qiymət bu səviyyənin altında qaldıqca, 1.23$-a kimi də ucuzlaşa bilər.
Bununla yanaşı, qeyd etmək lazımdır ki, bu həftə EUR/USD məzənnəsinə güclü təsir edə biləcək iqtisadi göstəricilərin az olmasına baxmayaraq, ticarət aktivliyinin daha da güclənəcəyi proqnozlaşdırılır.
GBP/USD qiymətinin də 1.42$-ın altında ticarət edilməsi 1.39$-a kimi ucuzlaşa biləcəyi proqnozlarını gücləndirir.
Bu həftənin cümə axşamı və cümə günləri müvafiq olaraq saat 16:00-da dərc ediləcək İngiltərə Mərkəzi Bankının faiz qərarı və saat 13:30-da açıqlanacaq sənaye sektoru ilə bağlı önəmli fundamental məlumatlar da investorların diqqət mərkəzindədir.
Türkiyə bazarlarında isə USD/TRY qiyməti 3.77TL-nin üzərində ticarət edilir və üzərində qaldıqca, 3.81TL-ə kimi də bahalaşacağı proqnozlaşdırılır. Dünya maliyyə bazarlarınd dolların qiymətində müşahidə edilən 1%-lik bahalaşma, lirənin də ucuzlaşmasına təsir edib.
Dünya birjalarında dolların qismən bahalaşması, enerji bazarlarında da neft qiymətlərinin korreksiyasına səbəb olub. Belə ki, Avropanın Brent markalı neftinin bir barel qiyməti 68$-a kimi ucuzlaşıb və korreksiyası 66$-a kimi də davam edə bilər.
Bu həftənin çərşənbə günü saat 19:30-da yayımlanacaq ABŞ-ın net ehtiyatları ilə bağlı statistik göstəricilər də böyük maraqla gözlənilməkdədir.
Əlvan metallar bazarlarında isə qızılın qiymətləri 1330$-a kimi 1.8% ucuzlaşıb. Burada təhlillər onu göstərir ki, qızılın bir unsiya üzrə qiyməti 1331$-ın (42.7 $/qram) altında qalarsa, eniş dalğası 1319$-a (42.3 $/qram) kimi də güclənə bilər.