Türk lirəsi "Ərdoğanın sözlərilə" daha da ucuzlaşdı
Dünən 3.85 səviyyələrinə geriləyən Dollar/TL məzənnəsi bu gün Prezident Ərdoğanın açıqlamalarının ardından 3.90 dolları aşıb. Lirə dollar qarşısında 1 faizə yaxın ucuzlaşıb.
"Marja" xəbər verir ki, Ərdoğan çıxışında xarici valyutadakı "köpüyün" tezliklə aradan qalxacağını, məzənnənin yenidən öz axarına qayıdacağına inandığını bildirib. Eyni zamanda o, Mərkəzi Bankın səhv yolda olduğunu bildirib.
Ərdoğan inflyasiya doğuran əsas səbəbin faiz olduğunu bildirərək "Faiz məsələsində məni anlamayanlar gec və ya tez anlayacaqlar. İnflyasiya doğuran əsas səbəb faizdir, bunu biləcəksiniz. Bu qədər yüksək faizlə kredit verdikdə investisiyalar artmaz, dayanar. Mərkəzi Bankın dediklərinin heç biri olmur və olmayacaq. Mərkəzi Bank yanlış yoldadır. Müstəqillikləri var, müdaxilə edə bilmirik. Müdaxilə olmadığı üçün bu nöqtəyə gəlmişik. Mənzərə göz qarşısındadır" ifadələrini istifadə edib.