Qızılda başgicəlləndirən bahalaşma - QİYMƏTİ 5000 DOLLARA YAXINLAŞDI
Geosiyasi risklər və Federal Ehtiyat Sisteminin (FED) müstəqilliyinə dair təhdidlərin dəstəyi ilə qızıl qiymətləri rekord səviyyədə yüksələrək 4 min 967 dollara çatıb və bir daha bütün zamanların ən yüksək həddini yeniləyib.Dolların ucuzlaşması fonunda qızıl qiymətləri 5 min dollara doğru yüksəlir.
Geosiyasi risklər və Federal Ehtiyat Sisteminin müstəqilliyinə dair təhdidlərin təsiri ilə qızıl qiymətləri rekord artım nümayiş etdirərək unsiyası 5 min dollara yaxınlaşıb.
Marja xəbərə verir ki, qızılın qiyməti 4 min 967 dollar həddini keçib və zəifləyən dolların dəstəyi ilə həftəlik təxminən 8 faiz dəyər qazanıb. Gümüş və platin də rekord səviyyələrə yüksəlib; ABŞ dollarının gücünü göstərən mühüm göstərici (Dollar indeksi) bu həftə 0,8 faiz azalıb ki, bu da qiymətli metalları əksər alıcılar üçün daha ucuz edib.
Dolların zəifləməsi, Qrenlandiya böhranı və FED-ə yönələn hücumlar bahalaşmaya təkan verib.
1979-cu ildən bəri ən yaxşı illik performansını nümayiş etdirən qızıl, bu ilin əvvəlindən etibarən də sürətli yüksəlişini davam etdirərək 15 faiz dəyər qazanıb. ABŞ Prezidenti Donald Trampın Federal Ehtiyat Sistemini hədəf alan yenilənmiş hücumları, Venesuelaya hərbi müdaxilə və Qrenlandiyanı ilhaq etmə təhdidləri investorların dövlət istiqrazları və valyutalardan uzaqlaşaraq qızıl kimi alternativ təhlükəsiz limanlara yönəldiyi və “dəyərdən düşmə ticarəti” adlandırılan prosesə əlavə təkan verib.