"Bakı Metropoliteni"nin zərəri kəskin artıb, yığılmış zərəri 3,1 milyard manatı keçib
Bakı Metropoliteni: Zərərlər aşağı sərnişindaşıma tarifləri səbəbindən yaranır."Bakı Metropoliteni" Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti 2024-cü ili 139 milyon 616 min manat xalis zərər ilə başa vurub. QSC 2023-cü ili 76 milyon 875 min manat xalis zərər ilə bağlamışdı. Beləliklə, "Bakı Metropoliteni"nin xalis zərəri 2024-cü ildə 2023-cü illə müqayisədə 62 milyon 741 min manat və ya 81,6% artıb.
31 dekabr 2024-cü il tarixində "Bakı Metropoliteni"nin yığılmış zərəri 3 milyard 109 milyon 540 min manata çatıb (2023-cü ilin sonunda 2 milyard 969 milyon 924 min manat).
"Bakı Metropoliteni" QSC-nin gəlirləri 2023-cü ildə 83 milyon 483 min manat ikən, 2024-cü ildə 100 milyon 647 min manat təşkil edib (17 milyon 164 min manat və ya 20,6% artıb). Eyni zamanda QSC ötən il dövlətdən 50 milyon manat subsidiyalar alıb (2023-cü ildə 38 milyon 416 min manat)
2024-cü ildə "Bakı Metropoliteni" QSC-nin cəmi əməliyyat gəlirləri 155 milyon 655 min manat, cəmi əməliyyat xərcləri 294 milyon 173 min manat, əməliyyat zərəri 138 milyon 518 min manat olub. Maliyyə xərci və xarici valyuta mübadiləsindən xalis zərər cəmi zərərin 139 milyon 616 min manata yüksləlməsinə səbəb olub.
Ən böyük xərclər əsas vəsaitlərin dəyərsizləşməsi (148 milyon 12 min manat) və heyətlə bağlı xərclər (86 milyon 284 min manat) olub (2023-cü ildə müvafiq olaraq 79 milyon 302 min manat və ya 74 milyon 774 min manat).
"Bakı Metropoliteni" QSC 31 dekabr 2024-cü il tarixində 418 milyon 818 min manat cəmi aktivlərə malik olub. Dövlət şirkəti 31 dekabr 2023-cü il tarixində 414 milyon 570 min manat cəmi aktivlərə malik idi.
"Hökumət aşağı sərnişindaşıma tarifləri səbəbindən yaranan zərərləri kompensasiya etmək, habelə yeraltı nəqliyyat infrastrukturunun saxlanması, təkmilləşdirilməsi və genişləndirilməsi üçün zəruri olan kapital xərclərini qarşılamaq məqsədilə Şirkətə maliyyə dəstəyi göstərir. 2025, 2024 və 2023-сü illər üzrə əməliyyat zərərlərini qarşılamaq üçün Hökumətdən müvafiq olaraq 42 milyon 662 min manat, 50 milyon manat və 38 milyon 416 min manat məbləğlərində subsidiyalar alınmışdır. Rəhbərlik 2026-cı ildə Hökumət tərəfindən ən azı 40 milyon məbləğində subsidiyanın ayrılacağını gözləyir",- hesabatda deyilir.