Nvidia, Synopsys-in 2 milyard dollarlıq səhmlərini alıb
Nvidia Corp., daha geniş mühəndislik və dizayn əməkdaşlığı çərçivəsində Synopsys Inc.-in səhmlərinə 2 milyard dollar investisiya yatırmaq barədə razılığa gəlib.Nvidia Corp. çip dizaynı üzrə proqram təminatı istehsalçısı olan Synopsys Inc.-in səhmlərinə 2 milyard dollar yatırım etmək üçün razılaşıb.
Marja xəbər verir ki, bu müqavilə, çip istehsalçısının öz təchizatçılarından birinə etdiyi ən böyük sərmayələrdən biri kimi qiymətləndirilir.
Şirkətlərin bazar ertəsi yaydığı açıqlamaya əsasən, səhmlər hər biri 414,79 dollardan alınıb, halbuki cümə günü onlar 418,01 dollar qiymətində bağlanmışdı.
Bu paket, Synopsys-in bazarda dövriyyədə olan səhmlərinin 2,6%-ni təşkil edir. Kaliforniyada yerləşən şirkət elektron komponentlərin dizaynında istifadə olunan proqram təminatı və xidmətlərin ən böyük təchizatçılarından biridir.
Synopsys-in səhmləri birja açılmadan əvvəlki ticarətdə 7,4% bahalaşıb. Səhmlər bu il cümə gününə qədər təxminən 14% dəyər itirmişdi. Nvidia-nın səhmləri isə birja açılmadan əvvəlki sessiyada cüzi eniş nümayiş etdirib.