Yaponiyanın Mərkəzi Bankı faizini sabit saxlayıb
Yaponiyanın Mərkəzi Bankı (BOJ) cümə axşamı günü faiz dərəcələrini sabit saxlayaraq bazarın gözləntilərinə uyğun hərəkət edib. Bu qərar mərkəzi bankın artan iqtisadi qeyri-müəyyənlik və daha yumşaq fiskal perspektiv fonunda qəbul edilib.
Mərkəzi bank yenidən vurğulayıb ki, iqtisadiyyat və inflyasiya proqnozlara uyğun hərəkət edərsə, faiz dərəcələrini artırmaq və pul-kredit siyasətini sıxlaşdırmaq öhdəliyini davam etdirəcək.
BOJ 2025-ci maliyyə ili üçün ümumi daxili məhsul (ÜDM) artım və istehlak inflyasiyası proqnozlarını bir qədər yüksəldib, lakin 2026-cı il üçün ÜDM proqnozunu azaldıb.
Mərkəzi bank əsas faiz dərəcəsini 0,5% səviyyəsində saxlayıb; son uncu dəfə bu dərəcə yanvar ayında artırılmışdı. Cümə axşamı qərarı 7-2 səs fərqi ilə qəbul olunub, idarə heyətinin üzvləri Takata Hajime və Tamura Naoki faiz artımı çağırışlarını qoruyublar. Onlar artan inflyasiya risklərinin faiz dərəcəsinin neytral səviyyəyə “bir qədər yaxın” olmasını tələb etdiyini və BOJ-un əsas dərəcəni 25 baza bəndi artıraraq 0,75%-ə qaldırmalı olduğunu bildiriblər.
BOJ 2025-ci il üçün ÜDM proqnozunu 0,6%-0,8% səviyyəsinə yüksəldib (əvvəlki proqnoz: 0,5%-0,7%) və qeyd edib ki, Yaponiyanın iqtisadi artımı “mülayim” olacaq, çünki xarici tələblərin zəifləməsi və daxili şirkət mənfəətlərinin azalması müşahidə olunur.
BOJ orta müddətli dövrdə iqtisadi artım və inflyasiyanın dayanıqlı olacağını, uzun müddətdə isə yerli məhsuldarlığın yaxşılaşması və xarici ticarət başlıqlarının azalması ilə hər ikisinin artacağını proqnozlaşdırır.
Mərkəzi bank 2025-ci il üçün istehlak qiymətləri indeksinin (CPI) inflyasiyasının bir qədər daha yüksək olacağını proqnozlaşdırıb: 2,7%-2,9% (əvvəlki proqnoz: 2,7%-2,8%).
2026-cı maliyyə ili üçün BOJ ÜDM proqnozunu 0,6%-0,8%, CPI-ni isə 1,6%-2,0% səviyyəsində görür. Ümumi inflyasiyanın BOJ-un illik 2% hədəfi ətrafında qalması gözlənilir.
Bu qərar, keçən həftə Yaponiyada istehlak inflyasiyasının artdığını göstərən məlumatlar yayıldıqdan sonra qəbul olunub; baza inflyasiyası hələ də BOJ-un 2% illik hədəfinin üstündədir. Bu tendensiya BOJ-u yaxın aylarda daha çox faiz artımı yönündə meylli edəcək.
Lakin BOJ qarşısında siyasət müqaviməti də gözlənilir, xüsusilə Liberal Demokrat Partiyasının lideri Sanae Takaichi baş nazir seçildikdən sonra.
Takaichi fiskal baxımdan yumşaq siyasətçi hesab olunur və hökumət xərclərini və stimullaşdırma tədbirlərini artıracağı gözlənilir. Eyni zamanda, o, Yaponiyanın zəif iqtisadiyyatını dəstəkləmək üçün daha yumşaq pul-kredit şərtləri tələb edə bilər.
Cümə axşamı qərarından sonra Yapon yeni bir qədər zəifləyib, USD/JPY məzənnəsi 0,2% yüksəlib. Yaponiyanın səhmləri bəzi qazancını azaldıb, lakin ümumilikdə pozitiv qalıb; Nikkei 225 indeksi 0,4% artaraq rekord səviyyəyə çatıb.
Yaponiyanın Mərkəzi Bankı ( (Bank of Japan- BOJ) cümə axşamı günü faiz dərəcələrini artırmaqdan çəkinib, lakin iqtisadiyyat proqnozlara uyğun hərəkət etdiyi təqdirdə borc xərclərini artırmaq öhdəliyini təkrar edib.
Marja xəbər verir ki, gözlənildiyi kimi, mərkəzi bank qısamüddətli faiz dərəcələrini 0,5% səviyyəsində saxlayıb.
İdarə heyətinin üzvləri Naoki Tamura və Hajime Takata qərara etiraz edərək sentyabr ayında irəli sürdükləri faizləri 0,75%-ə qaldırmaq təkliflərini təkrar ediblər.