"Bank of America": Qızılın kəskin bahalaşması dövrü sona çatır- XƏBƏRDARLIQ
Bahalaşma tendensiyasında "yorulma" əlamətləri müşahidə olunur"Bank of America" (BofA ) qızıl bazarındakı kəskin qiymət artımının sonunun çatdığı barədə xəbərdarlıq edib.
Marja.az qurumun məlumatına istinadən xəbər verir ki, 1 unsiya qızılın qiymətinin 4000 ABŞ dolları səviyyəsinə yaxınlaşması fonunda yüksəliş (bahalaşma) tendensiyasında "yorulma" əlamətləri müşahidə olunur.
Qızılın qiyməti ilin əvvəlindən bu günə qədər təxminən 50% artıb. Bu bahalaşmada - ABŞ Prezidenti Donald Trampın tarifləri, ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin (FED) müstəqilliyi ilə bağlı narahatlıqlar, FED-in faizlərini aşağı salması, fərdi investorların və mərkəzi bankların intensiv alışları nəticəsində güclənən qlobal tələbat mühüm rol oynayıb.
Hazırda qızılı 3962 dollar səviyyələrində ticarət olunur.
“Ralli” termini həm həm də maliyyə bazarlarında istifadə olunur. Maliyyə bazarlarında “ralli” - əmtəə, səhm, indeks və ya istiqraz qiymətlərində qısa müddətdə baş verən sürətli və nəzərəçarpan artım dövrünə deyilir.