ABŞ Mərkəzi Bankı (FED) faiz qərarını açıqladı.
Marja.az xəbər verir ki, iki günlük iclasın sonunda FED faiz dərəcələrini 4,25% - 4,50% aralığında sabit saxladı. Bazarlarda da FED-in faizlərini dəyişməz saxlayacağı gözlənilirdi.
FED sədri Jerome Powell, ABŞ prezidenti Donald Trampın faizləri azaltmaq üçün təzyiqi altındadır.
Bəzi investorlar FED-in sentyabr və dekabr aylarında olmaqla bu il faizlərini iki dəfə aşağı salacağını nəzərdə tuturlar.
İnvestorlar bir sıra mərkəzi bank qərarlarını, iqtisadi hesabatları, şirkətlərin maliyyə nəticələrini, eləcə də ABŞ Prezidenti Donald Trampın 1 avqust tarif tarixini gözləyirlər. Həmçinin, bazar iştirakçıları bu həftənin sonunda açıqlanacaq ABŞ-ın iqtisadi məlumatlarını, o cümlədən inflyasiya rəqəmlərini və aylıq məşğulluq hesabatlarını da gözləyirlər.
Yaponiya Mərkəzi Bankı (BoJ) cümə axşamı faiz qərarını açıqlayacaq. BoJ-ın da faizni dəyişməz saxlayacağı gözlənilir.
Bakı vaxtı ilə saat 22:10-a olan məlumata görə, Avro/Dollar məzənnəsi 0,6% düşərək 1,1483 dollar olub (Avro ucuzlaşıb, dollar bahalaşıb). Qızılın unsiuyasının qiyməti 1%-ə yaxın düşərək 3297 dollar təşkil edib.