Donald Trampın 50% gömrük rüsumu haqqında danışmasından sonra misin qiyməti 17% artaraq tarixi ən yüksək səviyyəsinə çatıb.
Marja.az xəbər verir ki, Comex birjasında sentyabr ayı mis fyuçersləri çərşənbə axşamı 17,3% artaraq bir funt (0,453 kq) üçün 5,8955 dollara yüksəlib. Bu, 1988-ci ildən bəri ən böyük gündəlik bahalaşmadır.
Metal qiymətləri ABŞ Prezidenti Donald Trampın bu metalın idxalına 50% rüsum tətbiq etməyi planlaşdırdığını söylədikdən sonra yüksəlib.
ABŞ-ın ticarət naziri Hovard Lutnikin sözlərinə görə, mis idxalına gömrük tarifi iyulun sonu və ya avqustun əvvəlində tətbiq oluna bilər. Digər parametrlər, xüsusən də mümkün istisnalar və çatdırılma növləri kimi dəqiq vaxt hələ müəyyən edilməyib.
Mütəxəssislər mis qiymətlərinin daha da artacağını gözləyirlər, çünki ABŞ-dakı treyderlər tətbiq olunan tariflər ərəfəsində bu metalı artıq aktiv şəkildə alırlar.
Bloomberg vurğulayır ki, tariflər tətbiq olunarsa, onlar ABŞ-ın bir çox sənayelərində daha yüksək xərclərə səbəb olacaq, çünki misdən hər yerdə - məişət elektronikası və avtomobillərdən tutmuş evlərin və məlumat mərkəzlərinin tikintisinə qədər istifadə olunur.