ABŞ prezidenti Donald Trampın qlobal ticarətə zərbələri inflyasiya və iqtisadi perspektivləri zəiflətdiyi üçün Avropa Mərkəzi Bankı (AMB) səkkizinci dəfə faiz dərəcələrini endirib.Avropa Mərkəzi Bankı (AMB) faiz qərarını açıqlayıb.
Marja xəbər verir ki, proqnozlara uyğun olaraq, faizlərini 0,25 faiz bəndi azaldaraq bank depozit dərəcəsini 2,25 faizdən 2 faizə, əsas yenidən maliyyələşdirmə dərəcəsini 2,40 faizdən 2,15 faizə, marjinal maliyyələşdirmə dərəcəsini isə 2,65 faizdən 2,40 faizə endirib.
Bloomberg-in sorğusuna qatılan analitiklər də faiz dərəcələrinin 0,25 faiz bəndi azaldılmasını gözləyirdilər.
“Əksər inflyasiya tədbirləri inflyasiyanın 2 faiz civarında hədəfdə qərarlaşacağını göstərir”, - deyə məlumatda bildirilir.
Bank məlumatlardan asılı olaraq, iclasdan-iclas əsasında qərarlar qəbul edəcəyini bir daha bəyan edib.
ABŞ prezidenti Donald Trampın qlobal ticarətə zərbələri inflyasiya və iqtisadi perspektivləri zəiflətdiyi üçün Avropa Mərkəzi Bankı (AMB) səkkizinci dəfə faiz dərəcələrini endirib.