Rusiya Mərkəzi Bankı pauza mövqeyində qalır
Rusiya Mərkəzi Bankı uçot dərəcəsini dəyişməyərək 21% səviyyəsində saxlayıb.Rusiya Mərkəzi Bankı ard-arda dördüncü dəfə uçot dərəcəsini 21% səviyyəsində sabit saxlayıb və tarixi maksimumda qalır.
"Mövcud inflyasiya təzyiqləri, o cümlədən davamlı təzyiqlər yüksək olaraq qalsa da, azalmaqda davam edir. Daxili tələbin artımı mal və xidmətlərin təklifini genişləndirmək imkanlarını əhəmiyyətli dərəcədə üstələməkdə davam edir. Eyni zamanda, cari məlumatlara görə, iqtisadiyyat tədricən tarazlaşdırılmış artım trayektoriyasına qayıtmağa başlayıb", - Mərkəzi Bankın press-relizində deyilir.
Marja xəbər verir ki, bu qərarı sorğuda iştirak edən əksər iqtisadçılar və ekspertlər gözləyirdi.
Rusiya Mərkəzi Bankının uçot dərəcəsi ilə bağlı növbəti iclası 6 iyun 2025-ci il tarixində keçiriləcək.
Rusiya Bankı inflyasiyanın 2026-cı ildə hədəfə qaytarılması üçün zəruri olan monetar şərtlərin sərtliyini qoruyacaq. Bu, uzunmüddətli sərt pul siyasəti deməkdir. Əsas dərəcə ilə bağlı növbəti qərarlar inflyasiyanın azalmasının sürətindən və davamlılığından və inflyasiya gözləntilərindən asılı olaraq qəbul ediləcək. Baza ssenarisinə əsasən, uçot dərəcəsinin 2025-ci ildə illik 19,5-21,5% , 2026-cı ildə isə 13-14% diapazonunda olacağı nəzərdə tutur.
Rusiya Bankının proqnozuna görə, cari pul siyasəti nəzərə alınmaqla, illik inflyasiya 2025-ci ildə 7 -8 %-ə qədər azalacaq, 2026-cı ildə 4%-ə düşəcək və gələcəkdə də hədəfdə qalacaq.